کار در دوران بارداری

کار در دوران بارداری

به طور کلی، اگر زنان حامله دچار خستگی بیش از حد نشوند یا در معرض خطر آسیب قرار نداشته باشند، محدود کردن کار در دوران بارداری ضرورت ندارد. زنان حامله باید از هر گونه شغلی که آنان را در معرض فشار فیزیکی شدید قرار می‌دهد، اجتناب کنند.

فعالیت و کار در دوران بارداری

در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد از خانمها در سه ماهه سوم بارداری و بیش از نیمی از آنان ظرف چند هفته پس از زایمان به کار مشغولند. اگرچه در اکثر مواقع کار کردن در دوران بارداری تا تولد مشکلی برای کودک به وجود نمیآورد، اما مواردی استثنایی هم وجود دارد. مهم نیست چه نوع کاری انجام میدهید، حتماً در مورد شرایط کار خود با پزشکتان مشورت کنید.
مشاغل پشت میزی و بدون استرس برای کار در دوران بارداری کاملاً بیخطر است. از طرفی دیگر، مشاغلی که به کار بدنی نیاز دارد، میتواند مشکلساز باشد. اکثر مشاغل در این بین قرار دارند ولی حتی آن موقع نیز میزان استرس بر حسب افراد تفاوت مییابد. در صورتی که مراحل بارداری شما بدون مشکلات باشد، احتمالاً میتوانید تا زمان زایمان طبیعی به کار خود ادامه بدهید. به هر حال ممکن است در دوران بارداری مشکلاتی به وجود بیاید که کم کردن حجم کار یا به طور کلی دست کشیدن از کار عاقلانه باشد، مثلاً اگر امکان بروز درد زایمان زودرس پیش بیاید، به احتمال زیاد پزشک توصیه میکند دیگر سر کار نروید.
هیچ مدرکی حاکی از مشکلساز بودن امواج الکترومغناطیسی متساطع از پایانههای کامپیوتری در دست نیست. برخی مطالعات حاکی از آن است که زنانی که مشاغل یا مسؤولیتهایی دارند که به کار بدنی نیاز دارد، از جمله بلند کردن اجسام سنگین، کارهای یدی یا تقلای بدنی شدید، ممکن است تا حدودی در معرض خطر زایمان زودرس، فشار خون بالا، مسمومیت بارداری یا جنینهایی کوچکتر از سن بارداری قرار بگیرند. از طرفی دلیلی حاکی بر افزایش احتمال زایمان زودرس بر اثر ساعتهای کار طولانی وجود ندارد. مشاغلی که به ایستادنهای طولانیمدت نیاز دارد، با امکان بیشتری از بروز کمردرد و پادرد، زایمان زودرس و مشکلاتی در گردش خون در ارتباط است. در موارد وجود واریس استفاده از جورابهای واریس تا حدود زیادی کمککننده است.
به خاطر داشته باشید سلامت شما و فرزندتان در بالاترین اولویت قرار دارد. در مورد نیازهای خاص خود در این دوران احساس گناه نکنید و اجازه ندهید کار باعث نادیده گرفتن نشانههای غیرعادی از سوی شما بشود. اگر لازم است برای پرداختن به مشکلات از مرخصی استفاده کنید. این کار را انجام بدهید و احساس بدی نسبت به آن نداشته باشید.

منابع:

ویلیامز، جلد ۱.

دانشنامه فرزند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *