عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان (Urinary Tract Infection in Children) دارای اهمیت زیاد است، چون کلیه‌های کودکان در حال رشد بوده و به آسانی آسیب می‌بینند. گاهی عفونت ادراری در کودکان علامتی از یک بیماری مهم مثل برگشت ادرار (Reflux) و تنگی حالب است.

هر کودکی اگر بیش از یک روز تب بالا داشته باشد و نتوان برای آن علت خاصی پیدا کرد، مثل سرماخوردگی، باید از نظر احتمال عفونت ادراری بررسی شود.
دستگاه ادراری از دو کلیه، دو حالب، یک مثانه و یک مجرای ادرار تشکیل شده است. قارچ‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند سبب عفونت ادراری شوند ولی شایع‌ترین عامل باکتری‌ها هستند. معمولاً وقتی باکتری وارد دستگاه ادراری می‌شود، قبل از ایجاد علائم، به سرعت از سیستم ادراری توسط بدن دفع می‌شود ولی گاهی باکتری به دفاع طبیعی بدن غلبه کرده و سبب عفونت ادراری می‌شود. باکتری می‌تواند سبب عفونت مجرای ادرار، عفونت مثانه یا عفونت کلیه‌ها شود. عفونت کلیه‌ها خطیرترین عفونت دستگاه ادراری است.

چه عواملی سبب عفونت ادراری در کودکان می‌شوند؟

اکثر علل عفونت ادراری (UTI) ناشی از باکتری‌هایی است که در روده‌ها زندگی می‌کنند و شایع‌ترین آنها میکروبی به نام ای‌کولای (E coli) است. دستگاه ادراری دارای چند سیستم است که می توانند از عفونت ادراری جلوگیری کنند.
– حالب‌ها اعضایی هستند که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه منتقل می‌کنند. محل ورود حالب‌ها به مثانه طوری است که به صورت یک دریچه یک‌طرفه عمل کرده و نمی‌گذارد ادرار از مثانه به طرف بالا به کلیه‌ها منتقل شود.
– خود ادرار کردن سبب می‌شود که باکتری‌هایی که وارد مثانه شده‌اند شسته شده و از بدن دفع شوند.
– سیستم ایمنی بدن نیز با هر نوع عفونتی مقابله می‌کند.
به رغم این سدهای دفاعی، عفونت هنوز اتفاق می‌افتد. بعضی از باکتری‌ها دارای توانایی به خصوصی هستند که به آنها این امکان را می‌دهد که خود را به آسانی به مخاط پوششی دستگاه ادراری بچسبانند. خطر ابتلا به عفونت ادراری در کودکانی که اغلب ادرار کردن خود را به تأخیر می‌اندازند یا دچار یبوست هستند، زیادتر است. بعضی از کودکان نیز بیشتر از سایر کودکان مبتلا به عفونت ادراری می شوند، همان طور که عده‌ای از کودکان بیشتر از سایر اطفال سرما می‌خورند.

میزان شیوع عفونت ادراری در کودکان چقدر است؟

در آمریکا ۳ درصد کودکان مبتلا به عفونت ادراری می‌شوند و هر ساله یک میلیون مراجعه به پزشک به علت عفونت ادراری (UTI) انجام می‌شود.

در طول دوران کودکی احتمال خطر عفونت ادراری برای پسر بچه‌ها 2 درصد و برای دختر بچه‌ها 8 درصد است. اگر یک اختلال در سیستم ادراری وجود داشته باشد، مثل ریفلاکس ادراری (برگشت ادرار از مثانه به طرف بالا و کلیه‌ها) خطر عفونت ادراری افزایش می‌یابد. پسر بچه‌های کمتر از شش ماه که ختنه نشده‌اند، بیشتر از پسر بچه‌های کمتر از شش ماه که ختنه شده‌اند، دچار عفونت ادراری می‌شوند.

آیا عفونت ادراری یک بیماری خطرناک است؟

بسیاری از عفونت‌های ادراری خطرناک نیستند ولی بعضی موارد نیز خطرناک می‌شوند، مثل مواردی که کلیه‌ها گرفتار می‌شوند. عفونت ادراری اگر تکرار شود، خطرناک می‌شود. اگر کلیه‌ها به طور مکرر دچار عفونت ادراری شوند، کم کم کار خود را از دست داده و ممکن است به طور کامل از بین بروند. گاهی عفونت مزمن کلیه‌ها سبب ایجاد فشار خون و سایر مشکلات می‌شود. بنابراین هر نوع عفونت ادراری در کودکان را نباید سهل و ساده تلقی کرد. برخی اوقات باکتری از ادرار وارد خون شده و سبب عفونت خون می‌شود که یک حالت خطرناک است. گاههی نیز عفونت ادراری علامتی از یک بیماری مهم در دستگاه ادراری است، مثلاً کودک ممکن است برگشت ادرار داشته باشد.  چون کلیه‌های کودکان در حال رشد هستند، خیلی مستعد آسیب توسط عفونت می‌باشند. کودکان مبتلا به عفونت ادراری نیازمند بررسی دقیق و کامل و درمان فوری هستند.

علائم و نشانه های عفونت ادراری در کودکان کدام‌ها هستند؟

علائم عفونت ادراری از یک حالت سوزش خفیف در هنگام ادرار کردن و ادرار با بوی بد تا تب و لرز و درد شدید متفاوت هستند. یک کودک مبتلا به عفونت ادراری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. اگر کودک خیلی کم‌سن و سال باشد، ممکن است نتواند مشکل خود را بیان کند. این کودکان ممکن است دارای تب باشند، خوب غذا نخورند، خیلی تحریک‌پذیر شوند و رشدشان عقب بیفتد. کودکان بزرگ‌تر، ممکن است از درد در قسمت تحتانی و وسط شکم شاکی باشند. گاهی به نظر می‌رسد که کودک سالم نیست. گاهی عفونت ادراری خود را به صورت تب خفیف، حالت تهوع و استفراغ و اسهال نشان می‌دهد. برای تشخیص عفونت ادراری در کودکان یک ظن قوی لازم است. اگر کودکی دارای تب بالای بیش از یک روز باشد و علت واضحی برای آن پیدا نشود، باید از نظر عفونت ادراری بررسی شود. کودکان بزرگ‌تر ممکن است از درد در قسمت تحتانی شکم و سوزش هنگام ادرار کردن شاکی باشند به طوری که به علت سوزش ادرار، تمایل به ادرار کردن ندارند و هنگام ادرار کردن، ادرار آنها به صورت قطره قطره و با مشکل دفع می شود. اگر کلیه‌ها دچار عفونت ادراری شوند، کودک از درد پهلو و زیر دنده‌ها شاکی است. تشخیص و درمان عفونت ادراری با پزشک است.

شما می‌توانید مقاله عفونت ادراری در خانم‌های باردار را نیز مطالعه فرمایید.

1 دیدگاه برای “عفونت ادراری در کودکان

  1. اشتراک‌ها: عفونت ادراری در خانمهای باردار - مجله تخصصی بامام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *