شکایت‌های شایع دوران بارداری و روش‌های تخفیف آنها

شکایت‌های شایع دوران بارداری و روش‌های تخفیف آنها

در این مقاله مواردی از مشکلات و شکایت‌های شایع دوران بارداری و همچنین راهکارهایی برای بهبود و تخفیف آنها را برای شما شرح می‌دهیم.

تهوع و استفراغ بارداری

به طور معمول از دومین ماه بارداری شروع می‌شود و تا ۴ ماهگی ادامه دارد. ۷۵درصد زنان باردار به درجه‌ای از آن دچار می‌شوند. تهوع و استفراغ در صبح‌ها شدیدتر است ولی ممکن است در طول روز ادامه یابد. خالی بودن معده، یبوست و خستگی‌های جسمی و روحی ممکن است سبب تشدید این ناراحتی شود. لذا در صورت بروز علائم و عوارض فوق اغلب استفاده از غذاهای سبک، زودهضم، کم‌حجم و در دفعات متعدد مفید است. برای برطرف کردن تهوع صبحگاهی به مجرد بیدار شدن از خواب می‌توان از یک ماده غدایی مانند نان برشته با پنیر یا گردو استفاده کرد. در طول روز نیز می‌توان از میان‌وعده‌های کوچک مانند میوه یا نان سوخاری با ماست چکیده یا چند عدد نخودچی استفاده نمود. غداهای کم‌آب،کم‌چرب (مانند پنیر، نان برشته و مربا) کباب، تخم مرغ پخته شده و سیب زمینی را می‌توان در برنامه غدایی این گونه مادران گنجاند. مادر در این حالت بهتر است از آشامیدن مایعات زیاد خودداری کند. استراحت بعد از غذا برای مدت خیلی کوتاه هم در برطرف کردن حالت تهوع مؤثر است. در شرایط حادتر، خوردن تکه‌های کوچک یخ و گذاشتن کیسه یخ روی معده به مدت چند دقیقه را می‌توان سفارش کرد.

 

ترش کردن و سوزش سر دل

یکی از شایع‌ترین شکایت‌های دوران بارداری تا تولد است که ناشی از فشار رحم روی معده و بالا آمدن معده و کاهش حرکات معدی روده‌ای در نتیجه رفلاکس معده به مری است. برای درمان این عارضه بهتر است مادر غذا را به مقدار کم و در دفعات متعدد بخورد و در زمان خواب چند بالش زیر سر بگذارد تا سر و سینه بالاتر از معده قرار بگیرد.

کمردرد و پشت‌درد

بیشتر زنان در دوران بارداری به ویژه ۳ ماه آخر، کمردرد خفیفی دارند که برای رفع این مشکل بهتر است خود را کمتر خسته کنند و از غذاهای کلسیم‌دار مانند شیر و پنیر کم‌نمک استفاده کنند. ماساژ ملایم پشت و کمر سبب شل شدن عضلات و احساس درد کمتر می‌شود.

واریس

واریس‌ها در دوران بارداری بیشتر می‌شوند و با پیشرفت بارداری و افزایش وزن بدتر می‌شوند. برای جلوگیری از این حالت به مادر توصیه می‌شود که از پوشیدن جوراب‌هایی که کش سفت و تنگ دارند و نیز ایستادن در یک محل به مدت زیاد خودداری کنند و در صورت امکان در هر ساعت برای چند دقیقه راه بروند یا بنشینند و پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهند. استراحت منظم و زیاد در کارهای روزانه، بالا نگه داشتن پاها چندین بار در روز، استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس و کمربند مخصوص توصیه می‌شود.

هموروئید

حاملگی اغلب سبب تشدید هموروئید می‌شود. این حالت به دلیل فشار رحم و یبوست ایجاد می‌شود. نشانه‌های آن تورم، درد و آنمی بر اثر خونریزی‌های مزمن است. باید در دوران بارداری غذاهای ملین استفاده شود. همچنین استفاده از داروهای بی‌حس‌کننده موضعی، نشستن در آب ولرم روزانه ۴-۳ بار، نرم‌کننده‌های مدفوع، مصرف مایعات فراوان، قطع غذاهای مولد یبوست مانند چای و نوشابه توصیه می‌شود. بهتر است در دوران بارداری تا تولد عمل جراحی بر روی هموروئید انجام نشود.

هرزهخواری

تمایل زنان باردار به خوردن غذاهای عجیب و غریب را هرزه‌خواری گویند مثل نشاسته، یخ و… در صورتی که مادر تغذیه مناسبی داشته باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

افزایش بزاق دهان

به دلیل تحریک غدد بزاقی در هنگام خوردن نشاسته است. درمان آن نیز پرهیز از خوردن نشاسته است.

خستگی و سردرد

از اوایل حاملگی به بعد، اکثر زنان از خستگی و تمایل به خواب بیش از حد شکایت می‌کنند که معمولاً به دلایل هورمونی است. خواب‌های کوتاه روزانه این مشکلات را برطرف می‌کند. سردرد نیز در دوران بارداری یک شکایت شایع است که در اکثر موارد تا نیمه بارداری کاهش می‌یابد یا رفع می‌شود. در صورت پایدار بودن آن باید به فشار خون بالا شک کرد و فشار خون چک شود.

ترشح واژن

ترشحات تناسلی سفید، غلیظ و بدون خارش، سوزش و بوی بد طبیعی است ولی مادر در صورت داشتن ترشحات سبزرنگ و کف‌آلود همراه با خارش و سوزش باید به پزشک مراجعه کند.

منابع:

بهداشت مادر و کودک دکتر پارسا.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *