مراقبت‌های اولیه دوران بارداری

مراقبت های اولیه دوران بارداری

مراقبت‌های اولیه دوران بارداری با هدف به سرانجام رساندن يک بارداری سالم، کاستن از ابتلا به بیماری‌ها و مرگ و میر دوران بارداری، زایمان و شیرخوارگی کودک انجام می‌گیرند. هدف نهایی این خدمات، حفظ سلامتی مادر و کودک در تمام دوران زندگی است.

انتخاب پزشک و تعیین ویزیت‌های دوران بارداری

 

در طول دوران بارداری تا تولد ، شما احتیاج به مراقبت و معاینات منظم دارید. متخصص‌هایی وجود دارند که می‌توانند در دوران بارداری و در زمان زایمان طبیعی به شما کمک کنند و شما باید در طول این دوران زیر نظر آنها باشید.

به محض تشخیص بارداری باید مراقبت‌ها شروع شود. میانگین مدت بارداری که از اولین روز آخرین قاعدگی طبیعی محاسبه می‌شود،نزدیک به ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است. به طور مرسوم ویزیت‌های دوران بارداری تا ۲۸ هفتگی ماهی یک بار و پس از آن، تا ۳۶ هفتگی ۲ هفته یک بار و پس از آن به صورت هفتگی انجام می‌شود . این ویزیت‌ها در صورت وجود حاملگی پرخطر و شرایط مختلف و با نظر پزشک، متفاوت است.


انجام آزمایشات اولیه بارداری

در اولين ويزيت، برخی آزمايش‌ها به طور مرسوم و بعضی ديگر بر حسب مورد درخواست می‌شود. آزمايشات مرسوم مربوط به کم‌خونی (شمارش سلولی و تعیین مقدار هموگلوبین)، تعيين گروه خون، Rh BUN, Cr، ایدز ـ به خصوص در صورت وجود رفتارهای پرخطر در فرد یا شریک جنسی ـ HBsAg (آنتی‌ژن هپاتیت B)، آزمایش VDRL (برای تشخیص سیفلیس)، آنتی‌بادی ضدسرخجه، آبله مرغان، بررسی آنزيم‌های كبدی و كلسترول، تعيين ميزان قند خون، آزمايش کامل و کشت ادرار، پاپ اسمیر و در صورت لزوم، رادیوگرافی از قفسه سینه است. اين آزمایش‌ها در كشورها و مناطق مختلف بر حسب بيماری‌های شايع و نيز مشكلاتی كه در بارداری گريبانگير مادران و جنين‌های آنها می‌شود، متفاوت است.

اجابت مزاج

تغییرات هورمونی در دوران بارداری سبب کند شدن حرکات روده و در نتیجه ایجاد یبوست می‌شود. مادر برای جلوگیری از یبوست باید روزانه ۸ ـ ۶ لیوان آب نوشیده و میوه و سبزی‌های تازه استفاده کند. در صورت وجود یبوست، استفاده از غذاهای ملین مانند کاهو، خیار و نخود سبز پخته، روغن زیتون یا هر روغن مایع دیگری همراه سالاد به برطرف کردن یبوست کمک می‌کند. مصرف هیچ گونه ملین گیاهی و دارویی در بارداری توصیه نمی‌شود.

دوش واژینال

اگر به دلیل وجود ترشحات فراوان سرویکال و واژینال، زن باردار نیازمند انجام دوش واژینال باشد، باید موارد زیر را رعایت کند:
از سرنگ‌های دستی و دارای مخزن نباید استفاده شود.
مخزن دوش نباید در ارتفاعی بیش از ۶۰ سانتیمتری مفصل ران قرار داده شود تا مایع با فشار زیاد وارد واژن نشود.
لوله تخلی‌کننده مایع نباید بیش از ۵/۵ سانتیمتر وارد واژن شود.

ترشحات پستان و لکه‌های روی شکم

از ماه چهارم به بعد، ترشح غلیظ و زردرنگی به نام کلستروم از پستان ترشح می‌شود که در صورت خشک شدن سبب تحریک نوک پستان می‌شود. برای جلوگیری از این حالت باید با آب ولرم و دستمال یا پنبه تمیز شود. در مورد خطوط قرمزرنگ که بر روی شکم بعضی از مادران ایجاد می‌شود، با انجام ماساژ و پماد کاری نمی‌توان کرد. این لکه‌ها بستگی به اندازه و بزرگی رحم و افزایش وزن مادر طی بارداری دارد.

رابطه جنسی در دوران بارداری

در زنان حامله سالم، نزدیکی جنسی معمولاً بی‌خطر است. با وجود این، در صورت وجود هر گونه خطر سقط یا زایمان زودرس، باید از فعالیت جنسی اجتناب شود. در ماه آخر بارداری به دلیل احتمال ایجاد عفونت و افزایش عوارض بارداری، از فعالیت جنسی خودداری شود.

منابع:

ویلیامز، جلد ۱.

بهداشت مادر و کودک، دکتر پارسا.

درسنامه جامع مامایی، دکتر مهرداد صلاحی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *