زردی در شیر خواران

زردی در شیر خواران

زردی در شیرخواران با چه زمینه‌هایی ایجاد می‌شود؟ چه مشکلاتی با خود به همراه دارد و علل مختلف بروز این عارضه در نوزادان چیست. با چه روش های پیشگیرانه‌ای می‌توانیم با آن برخورد کنیم؟

ناسازگاری‌های خونی میان مادر و نوزاد، کم بودن شیر مادر در روز‌های اول تولد کودک، خونریزی‌های داخلی نوزادان، بیماری فاویسم و ابتلای مادر به دیابت از عواملی هستند که سبب افزایش بیش از حد بیلی روبین در بدن نوزادان می‌شوند.

نکاتی درباره زردی کودکان

امکان ابتلای همه نوزادان به بیماری زردی در هنگام تولد وجود دارد. ابتلا به این بیماری در وهله اول، ممکن است مادران را بترساند اما جالب است که بدانید ابتلا به زردی می‌تواند حتی فوایدی برای نوزادان داشته باشد. نکته‌ای که اغلب پزشکان و متخصصان کودک آن را بارها تکرار کرده‌اند این است که در هنگام تولد، نوزادان باید مورد بررسی و پایش بیلی‌روبین قرار گیرند تا این بیماری به سرعت تشخیص داده شود. بنابراین تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار حائز اهمیت است چراکه افزایش بیش از حد میزان بیلی‌روبین می‌تواند نوزادان را دچار عوارض جدی کند.

دکتر وجیهه غفاری فوق تخصص نوزادان در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه ابتلا به زردی در میان نوزادان بسیار شایع است، می‌گوید: ابتلا به بیماری زردی فواید بسیاری برای نوزادان دارد. این بیماری می‌تواند باعث کاهش عفونت‌های دوران نوزادی شود. همچنین بیماری زردی به عنوان یک ماده آنتی‌اکسیدان از ارگان‌های حیاتی کودک حفاظت می‌کند. علائم ابتلا به این بیماری ممکن است حتی ۳ تا ۷ روز پس از تولد ظاهر شوند.

در این بیماری، هموگلوبین خون تبدیل به ماده زرد رنگی به نام بیلی‌روبین می‌شود. ابتلا به زردی در نوزادی مسأله خطرناکی نیست اما افزایش میزان بیلی‌روبین خون می‌تواند نوزادان را دچار عوارض جدی کند. همچنین افزایش میزان بیلی‌روبین خون می‌تواند باعث عبور این ماده از مویرگ‌های خونی مغز شده و موجب آسیب به دستگاه عصبی و ایجاد مشکلات عصبی دائمی در نوزادان شود.

در خصوص درمان این بیماری می توان به این نکته اشاره کرد که پایش دقیق مقدار بیلی‌روبین نوزادان در روز‌های تولد بسیار حائز اهمیت است. ۶۰ درصد نوزادان سالم و ۸۰ درصد نوزادان نارس دچار زردی می‌شوند اما درصد کمی از آنها نیاز به اقدام درمانی دارند. داروهایی مانند فنوباربیتال و بیلی‌ناستر که به صورت سنتی یا صنعتی برای درمان زردی به کار گرفته می‌شوند، نقشی مؤثر در درمان این بیماری ندارند. در حال حاضر فوتوتراپی یا نوردرمانی، روش درمان استانداردی است که برای درمان زردی استفاده می‌شود.

عواملی که سبب افزایش میزان بیلی‌روبین نوزادان می‌شود

ناسازگاری‌های خونی میان مادر و نوزاد، کم بودن شیر مادر در روز‌های اول تولد کودک، خونریزی‌های داخلی نوزادان، بیماری فاویسم و ابتلای مادر کودک به دیابت از عواملی هستند که سبب افزایش بیش از حد بیلی‌روبین در بدن نوزادان می‌شوند. در اغلب موارد، هنگام بررسی علت ابتلا به زردی‌های شدید علل خاصی را نمی‌توان پیدا کرد که به این حالت افزایش تشدید یافته زردی فیزیولوژیک گفته می‌شود. شیر مادر در روزهای اول تولد کمک بسزایی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌کند، به این معنی که اغلب نوزادان تنها با مصرف مکرر شیر مادر و پایش گاه‌گاهی سطح بیلی‌روبین از این مرحله عبور می‌کنند و تعداد کمی از آنها در این زمان نیاز به بستری و نوردرمانی دارند. بنابراین در این زمان استفاده از شیر خشک به علت عوارض شدید آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *