درمان لنگیدن و نکاتی برای والدین

درمان لنگیدن

لنگیدن در یک کودک ممکن است به علت یک عامل ساده مثل باقی ماندن یک ریگ در کفش کودک، یک تاول در کف پا یا کشیدگی یک عضله باشد، اما لنگیدن ممکن است دارای عللی بسیار جدی‌تر از این مسائل باشد، مثل شکستگی استخوان یا عفونت. بنابراین باید فورا به درمان لنگیدن کودک توجه کرد، شاید علت جدی‌تری در کار باشد.

بعضی از بچه‌ها هنگام آغاز نوپایی و شروع راه رفتن دچار لنگیدن می‌شوند. در بین علل لنگیدن اولیه، ممکن است ضایعات عصبی مسئول باشند، مثل فلج مغزی. هر نوع لنگیدنی در این سن، باید هر چه زودتر مورد ارزیابی قرار گیرد، زیرا هر قدر بیشتر بدون درمان باقی بماند، اصلاح آن مشکل‌تر خواهد بود. از آنجا که راه رفتن امری کاملا شناخته شده است، لنگیدن واضح و ناگهانی، معمولا می‌تواند معرف یکی از حالت‌های زیر باشد:

  • وجود شکستگی استخوان در کودک نوپا
  • آسیب و یا التهاب مفصل ران (سینوویت)
  • ناهنجاری تکاملی تشخیص داده نشده پیشین مفصل ران (تکامل غیر عادی مفصل ران DDH)
  • وجود عفونت در استخوان یا مفصل
  • بیماری کوهلر (نارسایی خون در استخوان پا)
  • آرتریت ناشناخته جوانان

شکستگی کودکان نوپا عبارت است از: شکستگی مارپیچی استخوان درشت نی ساق پا (استخوانی که بین زانو و مفصل مچ پا قرار دارد) که می‌تواند در اثر اتفاقات ناچیز مثل لغزش روی سطح سالنی که به تازگی واکس خورده است یا پریدن داخل استخر  یا پریدن از آغوش یک کودک بزرگ‌تر یا بزرگسال روی زمین با پای خمیده ایجاد شود. گاهی کودکان می‌توانند نحوه آسیب وارده را بیان کنند ولی معمولا قادر به یادآوری دقیق حادثه‌ای که اتفاق افتاده نیستند. ولی گاهی شخصی که در محل حضور داشته  است می‌تواند واقعه پیش‌آمده را شرح دهد.

علتی که کودک در این سن دچار لنگیدن می‌شود، معمولا ناشی از عفونت مفصل ران و لگن (مفصل خاصره‌ای، رانی) است که باید به وسیله متخصص کودکان مورد بررسی قرار گیرد. وقتی کودکی دچار عفونت استخوان یا مفصل است، به طور معمول دچار تب، تورم و قرمزی مفصل خواهد بود. اگر عفونت در مفصل ران باشد، کودک پای خود را به حالت نیمه خمیده به زمین می‌گذارد یا آن را در ناحیه لگن خم نگه می‌دارد. در این حالت بسیار تحریک پذیر بوده و به راحتی قادر به حرکت دادن پا و لگن خود به هیچ سمت نیست و به علت در عمق قرار داشتن مفصل، تورم و قرمزی آن را نمی‌توان مشاهده کرد.

درمان لنگیدن

اگر اطمینان دارید که لنگیدن کودکتان به واسطه آسیب کوچکی نظیر وجود یک تاول، بریدگی یا فرو رفتن یک جسم خارجی به پا یا کشیده شدن ملایم تاندن است، در این صورت می‌توانید خودتان در منزل با استفاده از روش‌ کمک‌های اولیه به درمان ان بپردازید. ولی در بیشتر موارد باید با مراجعه به پزشک، آن را تحت بررسی قرار داد. اگر کودکتان اخیرا راه افتاده ولی راه رفتنش با لنگیدن همراه است،باید هر چه زودتر به وسیله متخصص کودکان مورد معاینه قرار گیرد.

برای تشخیص علت لنگیدن، ممکن است پزشک، دستور دهد از پا و استخوان لگن او عکس برداری شود. این موضوع به خصوص در صورتی که در رفتگی مادر زاد لگن مورد شک باشد، لازم است. در صورتی که عفونتی در کار باشد، ممکن است درمان با آنتی‌بیوتیک سریعا شروع شود. اگر عفونت در داخل مفصل یا استخوان باشد، کودک باید در بیمارستان بستری شود و درمان با آنتی‌بیوتیک از راه ورید و با دوز بالا شروع شود.

نکاتی برای والدین

والدین می تولنند در صورتی که تاول باعث لنگیدن کودک شده است آن را به آرامب تمیز نند و در صورتی که پوست هنوز روی آن است و کنده نشده است به هیچ وجه آن را نترکانند و با استفاده از یک چسب زخم و پوشیدن کفش راحت مشکل را بر طرف نمایند.

گاهی آسیب دیدن های کوچک و فعالیت های جسمانی می تواند سبب شکستگی در برخی استخوان ها شود والدین باید توجه نمایند کودک در صورت ضرب خوردگی تا یکی دو روز درد داشته باشد بایذ سریعا کودک را نزد پزشک برده و از ناحیه آسیب دیده عکسبرداری شود.

والدین باید به این نکته توجه ذاشته باشند که در نسنین کودکی فر رفتن اجسام می تواند مانع از راه ذفتن گردد اصولا کودکان خود محل فرو رفتگی را نشان می دهند والدین می توانند با در آوردن شی از پای کودک و ضد عفونی کردن محل لنگیدن کودک را از بین ببرند.

همان گونه که اشاره شد لنگیدن می تواند دلایل متعددی داشته باشد در نتیجه والدین باسد به این جریان حساس باشند و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه نمایند.

منبع:

پی شلوو، استیون(1392) کتاب جامع سلامت کودک(ترجمه دکتر سید احمد سیادتی) انتشارات طبیب

کلایگمن، مارکدانت(1393) مبانی طب کودکان نلسون(ترجمه اساتید دانشگاه علوم پزشکی) انتشارات ارجمند

تبوتی،بهنام، (1393) دانستی پزشکی خانواده انتشارات طبیب

والمن، برنارد(1379) مراقبت از کودک(ترجمه دکتر فاطمه شاداب) انتشارات ققنوس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *