جرم گیری دندان و اهمیت آن

جرم گیری دندان و اهمیت آن

جرم گیری دندان به صورت دوره ای اهمیت دارد زیرا بزاق انسان به طور طبیعی دارای املاحی است که این املاح به مرور زمان بر روی مناطقی از دندان ها و لثه که در تماس کمتری با مسواک، نخ دندان و یا زبان هستند، رسوب می کنند. این امر باعث نرسیدن مواد مورد نیاز به دندان ها، مانند کلسیم می شود. رسوب این املاح در افرادی که سیگاری هستند و یا از میزان بالایی از چای و یا قهوه استفاده میکنند، بیشتر به چشم می خورد.

اضافه شدن انواع باکتری های دهانی و بقایای مواد غذایی به این املاح، باعث ایجاد پلاک های میکروبی، بد رنگی دندان ها، بوی بد دهان، التهاب و عفونت لثه ها، بیماری لثه و در نهایت تحلیل بافت های نگهدارنده دندان و استخوان پیرامون آن می شود. البته باید به این نکته توجه کرد که شما فقط بخشی از این جرم ها را می توانید مشاهده کنید و قسمت خطرناک آن در زیر لثه ها تجمع پیدا می کند.

حالا سوال این است که برای حذف این عوامل خطرناک از محیط دهان چه باید کرد؟

جواب بسیار ساده است، جرم گیری دندان و بروساژ

متاسفانه تصور غلطی در باور عمومی وجود دارد که جرم‌گیری دندان باعث صدمه به دندان و لقی آنها می‌شود.

جرمگیری دندان چیست؟

ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که جرم گیری دندان چگونه فرآیندی است و شامل چه مراحلی می شود.

جرمگیری در واقع به مراحل درمانی گفته می شود که طی آنها پلاک های میکروبی و رنگدانه هایی که در اثر استعمال دخانیات، الکل، چای و یا قهوه بر روی دندان ها و بافت های زیر لثه ای ایجاد شده اند، حذف شده و دندان هایی روشن تر با لثه هایی سالم برای فرد فراهم می شود.

اما باید بدانیم که جرم گیری دندان به روش های مختلفی انجام می شود.

روش های جرمگیری دندان

یکی از ابتدایی ترین رو ش های جرمگیری، روش دستی و به کمک ابزار نوک تیز و استیل می باشد. در این روش دندانپزشک به کمک تجربه و تبحری که دارد و با کمک قلم های مخصوص جرم ها را از روی دندان های بیمار و قسمت های زیر لثه ای حذف می کند. این روش به دلیل خاصیت تهاجمی و فشار زیادی که به دست وارد می کند، زیاد مورد استقبال بیمار و دندانپزشک نمی باشد. اما نباید فواید استفاده از آن را بخصوص برای جرم های زیر لثه ای و در موارد خاص نادیده گرفت.

جرم گیری با دستگاه اولتراسونیک

روش دوم که روش متداولی نیز می باشد، استفاده از دستگا های اولتراسونیک است.

در این روش دندانپزشک به کمک دستگاهی که با جریان برق کار می کند و حرکات ریز ویبریشن ایجاد می کند، جرم ها را از روی دندان ها لق کرده و سپس به کمک جریان آبی که از سر دستگاه خارج می شود، این پلاک ها شسته می شوند. قلم هایی که بر روی این دستگاه بسته می شوند کاملا قابلیت ضدعفونی شدن را دارند و به هیچ وجه توانایی ایجاد هرگونه تراشی را بر روی دندان ها ندارند.

این روش نسبت به روش قبلی مطمئن‌تر بوده و به دلیل سرعت بالای کار ،بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد.

جرم گیری دندان با دستگاه ایرفلو

روش بعدی استفاده از دستگاه ایر فلو می باشد.

در این روش دندانپزشک مخزن دستگاه را توسط پودر مخصوصی که ترکیباتی از بی کربنات سدیم دارد و معمولا به کمک طعم دهنده های خوراکی، طعم دار شده است ، پر می کند و با کمک فشار بالای آب و هوایی که به همراه پودر مخصوص از نوک دستگاه خارج می شود جرم و پلاک روی دندان ها را حذف می کند.

در این روش جرم گیری دندان سری های مخصوصی برای نواحی زیر لثه ای وجود دارد، و به دلیل برداشت حجم بالایی از استین و یا لک های روی دندان ها، و در اکثر موارد ایجاد سطحی صاف و صیقلی، نیاز به برساژ پس از جرمگیری از بین می رود و به خاطر ایجاد نمایی روشن تر در دندان ها بیشتر مورد استقبال واقع می شود.

اما هزینه های این روش نسبت به روش های قبلی بالاتر است.

جرم گیری با مواد سفید کننده

و آخرین روش که تحت عنوان روش جرم گیری دندان در منزل نیز از آن نام برده می شود، استفاده از خمیر دندان های سفید کننده است. فقط نکته ای که باید در اینجا به آن توجه کنیم این است که چون این خمیر دندان ها حاوی مقادیر زیادی از مواد ساینده ( پیروفسفات ) هستند، استفاده طولانی مدت از آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا با اینکه در ابتدا باعث روشن تر شدن رنگ دندان ها می شوند، اما به مرور بخاطر اثر سایشی که برروی مینا ایجاد می کنند، و نمایان تر شدن ته رنگ زرد عاج، رنگ دندان ها زرد شده و مطلوب نمی باشد.

همچنین استفاده از آنها نمی تواند به تنهایی باعث حذف پلاک های دندانی شود.

با این حال استفاده از آن در افراد سیگاری، آنهم با دفعات محدود در طول هفته توصیه می شود.

روش درمانی که پس از جرم گیری دندان و حذف پلاک های دندانی باید انجام شود برساژ است.

برساژ چیست؟

دندانپزشک به کمک برس‌های کوچک و خمیر مخصوصی با نام پروفی، تمامی لک‌ها و تضاریس روی دندان‌ها را حذف میکند.

در نتیجه شما دندان هایی شفاف تر با سطحی صاف و صیقلی خواهید داشت.

برساژ دندان

پس آموختیم که جرم‌گیری، یک کار درمانی بی‌ضرر و حتی لازم برای حفظ سلامت دندان‌ها و بافت‌های پیرامون آنها است.

اما سوال بعدی : چرا پس از جرم گیری، دندان‌ها حساس شده و حتی گاهی دچار لقی می‌شوند؟

عوارض جرمگیری چیست و برای رفع آنها چه باید کرد؟

به دلیل تجمع پلاک های میکروبی در ناحیه زیر لثه ای و تحلیل استخوان های پیرامون دندان ها،در برخی موارد پس از برداشت جرم شاهد لقی در دندان ها هستیم، که با توجه به میزان تحلیل، شدت این لقی متفاوت است. گاهی دیده شده که بیمار پس از جرم گیری دندان حتی مجبور به کشیدن دندان های خود شده است، که این به دلیل پایین رفتن شدید استخوان های لثه ای بر اثر حجم بالای پلاک میکروبی است.

البته در لقی های جزیی مدت زمان کوتاهی پس از جرم گیری این حالت کاملا برطرف می شود.

حساسیت دندان ها پس از جرمگیری

یکی دیگر از موارد شکایت بیماران بعد از جرم گیری، حساسیت دندان هاست. در این مورد باید گفت که سوش های باکتریایی موجود در پلاک دندانی ترشحات اسیدی دارند که این ترشحات باعث باز شدن سر توبول های عاجی می شوند. این توبول ها به شکل لوله مانند هستند که تا قسمت مرکزی دندان یا همان عصب امتداد دارند. پس از حذف جرم ها به دلیل باز بودن سر توبول های عاجی و انتقال حرارت و مواد شیمیایی از طریق آنها شما حساسیت در دندان هایتان را خواهید داشت.

این مورد به راحتی و با یک دوره استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت کاملا برطرف خواهد شد.

تفاوت برساژ و بلیچینگ

این نکته در اینجا قابل ذکر است که جرم‌گیری دندان و برساژ با بلیچینگ بسیار متفاوت است.

در روش اول که یک روش درمانی است، هدف فقط حذف پلاک های میکروبی و لک های روی دندان هاست و در روش دوم که یک روش زیبایی است، هدف روشن کردن دندان ها به کمک مواد شیمیایی تا چندین درجه است.

در انتها به این نکات نیز توجه نماببد که:

یک: جرم گیری دندان پایه تمام کارهای غیر اورژانسی دندانپزشکی است.

دو: بسته به شدت استفاده از دخانیات، مواد رنگی و سنگینی بزاق هر شش ماه تا یکسال تکرار شود.

سه: با توجه به خطرات عکسبرداری در دوران بارداری توصیه میشود، زنان به اهمیت بهداشت دهان و دندان قبل از بارداری توجه داشته باشند و برای جرمگیری، درمان پوسیدگی و ترمیم دندان های خود اقدام کنند.

1 دیدگاه برای “جرم گیری دندان و اهمیت آن

  1. اشتراک‌ها: اهمیت بهداشت دهان و دندان قبل از بارداری - راهنمای پیشگیری و درمان بیماری ها - بامام نت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *