سونوگرافی بارداری و زمان انجام آن

انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری به دو صورت شکمی و واژینال انجام می‌شود. فرزندتان در رحم شما در حال رشد است و طی این نه بارداری تا تولد ماه در حال تغییر است. سونوگرافی بارداری در هر زمانی از رشد جنین، اطلاعاتی را می‌تواند به دست دهد.

در ماه‌های مختلف بارداری چه چیزهایی از طریق دستگاه سونوگرافی قابل رؤیت است؟

ضربان قلب جنین: از هفته پنج الی شش بارداری شما می‌توانید با رفتن به سونوگرافی ضربان قلب فرزند خود را بشنوید.
جنسیت جنین: در هفته‌های بعد از پانزده تا شانزده بارداری شما می‌توانید جنسیت جنین خود را از طریق سونوگرافی تشخیص دهید که البته برای همه زنان باردار، این سن یکسان نیست. به عنوان مثال در زنان باردار لاغر، دوازده الی شانزده هفتگی و در خانم‌های چاق، از شانزده الی بیست هفتگی، جنسیت فرزند قابل تشخیص است. وضعیت قرارگیری جنین، در تشخیص جنسیت تأثیرگذار است.
آناتومی جنین و ناهنجاری‌های ژنتیکی: بهترین زمان برای دیدن آناتومی جنین، در حدود هجده الی بیست و دو هفتگی است. در این زمان برخی از نواقص مادرزادی قابل تشخیص است. ناهنجاری‌های ژنتیکی در هفته هجده به همراه آزمایش آمنیوسنتز، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

زمان معاینات سونوگرافی بارداری

اولین سونوگرافی قبل از هفته دوازده و معمولاً در اولین مراجعه به پزشک، بعد از تأیید بارداری، صورت می‌گیرد و در این زمان موارد زیر قابل تشخیص است:
• محل قرارگیری جنین
• سن دقیق بارداری
• تعداد جنین (دوقلو یا بیشتر)
• وجود ناهنجاری در جنین
• وضع تخمدان‌ها
برخی پزشکان در حدود هفته بیست بارداری، برای تمام زنان باردار، یک سونوگرافی را توصیه می‌کنند. عده‌ای دیگر اگر احتمال داشتن مشکلات را پایین بدانند، ضرورتی بر انجام آن نمی‌بینند.

شما می‌توانید مقاله اهمیت مراقبت و ایمنی در زمان بارداری را نیز مطالعه فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *