آلودگی انگلی کرمک در کودکان ، درمان و راهکارها

کرمک در کودکان

شایع‌ترین نوع آلودگی انگلی درکودکان را کرم سنجاقی، تشکیل می دهد که خوشبختانه بی‌ضرر است و آن را کرمک در کودکان یا اکسیور نیز می‌نامند. کرم سنجاقی منظره‌ای ناخوشایند دارد و ممکن است باعث خارش و در دختران باعث ترشح از واژن شود، اما در امور مربوط به سلامت نقشی ندارد، در حقیقت یک معضل اجتماعی است تا یک مشکل طبی.

کرم سنجاقی از طریق انتقال تخم‌هایش به راحتی از یک کودک، به کودکان دیگر سرایت می‌کند. کرم بالغ که در داخل روده و ناحیه انتهایی روده بزرگ زندگی می‌کند، در اطراف مقعد و باسن تخم گذاری می‌کند. کودک مبتلا وقتی خود را می‌خاراند یا بعد از دفع مدفوع خودش را می‌شودید، تخم های ریز کرم به دستانش می‌چسبند یا ممکن است تخم ها در محل نشستن او باقی بمانند و بعد دیگران را هنگام استفاده از توالت آلوده کنند. اگر کودک دست‌هایش را با صابون شستشو ندهد، ممکن است تخم ها را به دهان خود یا سایر اشیا و دست و دهان افراد دیگر انتقال دهد. کودکان دیگر، با دست زدن به دستان کودک یا اشیایی که او قبلا لمس کرده است، دستشان به تخ‌ها آلوده می‌شود و بعد با دست زدن به دهان خود یا بردن اشیای آلوده شده قبلی به دهانشان گرفتار می‌شوند.

بعد از اینکه تخم ها بلعیده شد، در داخل روده کوچک می‌مانند تا زمانی که باز و کرم‌های نوزاد آزاد شوند. کرم‌ها بعد از خروج از تخم، به انتهای روده مهاجرت می‌کنند و در انجا پس از رشد و رسیدن به سن بلوغ جفت گیری کرده و ماده‌های آن برای تخم ریزی به خارج از مقعد و پوست اطراف نشیمن وارد می‌شوند و تخم‌هایشان را به سطح پوست می‌چسبانند. مدتی طول می‌کشد تا با بلعیده‌شدن تخم‌ها و تبدیل آن‌ها به کرم، تخم‌گذاری مجدد آغاز شود، در فاصله سی و پنج روز، اگر تخم های جدید خورده نشوند، دوره بیماری در همین مرحله خاتمه می‌یابد.

کودک ممکن است از اینکه شب‌ها در ناحیه مقعد دچار خارش می‌شود آگاه باشد. خارش به این علت است که وقتی کرم‌های بالغ به طرف خارج مقعد حرکت می‌کنند، موجب تحریک و خارش شدید در ناحیه مقعد کودک می‌شوند. اگر کرم‌ها خود را به داخل واژن برسانند، ممکن است باعث درد و ترشح مختصر شوند. در هر حال، در بسیاری از بچه ها ممکن است هیچ نوع ناراحتی خاصی ایجاد نشود و فقط موقعی قابل تشخیص است که کرم‌ها در حال تخم‌گذاری در اطراف مقعد مشاهده شوند. رنگ کرم های بالغ سفید مایل به خاکستری بوده، نخ مانند و طولشان حدود 63/0 تا 27/1 سانتی‌متر است که می‌توان آنها را در صورت وجود، به راحتی مشاهده کرد.

گاهی اوقات ممکن است وجود کرمک در روده به قدری زیاد باشد که کودک از درد های شکمی بسیار شکایت داشته باشد در این صورت والدین باید به سرعت به پزشک مراجعه نمایند

درمان کرمک در کودکان

کرمک را می‌توان با یک داروی خوراکی نسخه شده به صورت یک دوز تنها و سپس تکرار آن در دو هفته بعد، به راحتی درمان کرد. این دارو باعث می‌شود که کرم‌های رسیده در جریان حرکات روده، به بیرون رانده شوند. بعضی از پزشکان سایر افراد خانواده نیز تحت درمان قرار می‌دهند زیرا ممکن است یکی دیگر از افراد خانواده نیز مبتلا باشد و بدون اینکه علامتی نشان دهد، باعث جلوگیری از ریشه‌کنی آن در خانواده شود. هیچ یک از داروهایی را که برای این منظور مورد استفاده است، برای کودکان زیر دو سال نباید مصرف کرد. بعد از اینکه این انگل مورد درمان قرار گرفت، هم زمان باید لباس‌های زیر، لباس خواب و ملحفه‌های کودک را به طور کامل شست و شو کرد تا احتمال عود آلودگی کاهش یابد.

نکاتی برای والدین

پیشگیری از کرمک، کار بسیار مشکلی است، اما به شرح زیر راه‌های ارائه شده‌اند که ممکن است در این مورد موثر باشند:

والدین باید کودک را تشویق کنند که بعد از توالت، دستهایش را با آب و صابون بشوید.

والدین باید در صورتی که فزرند آنها وسیله بازی دراد که ممکن است کودکان دیگر به او دست بزنند در مدرسه یا مهد، آن وسیله را با صابون بشویند

والدین باید کودک خود را تشویق نمایند بعد از بازی با حیوانات خانگی یا تماس با هر خیوانی به خوبی دست های خورا بشویند چون ممکن است ذرات پَر یا پشم این حیوانات به تخم انگل آلوده باشد. والدین باید همواره توجه داشته باشند که ناخن های کودک کوتاه باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *