Category Archives: رشد کودک از تولد تا 2 سالگی

توجه به رشد کودک از تولد تا 2 سالگی ، رشد کودک ماه به ماه و مراحل رشد کودکان می تواند در سلامت کودکان و رشد آنها تاثیر گذار باشد.

سنجش هوش کودکان زیر دو سال

سنجش هوش کودکان زیر دو سال

اکثر والدین، خصوصا آنهایی که برای اولین بار دارای فرزند می شوند علاقه دارند سنجش هوش کودکان را یاد بگیرند و اغلب این سوال را دارند که آیا می شود در دوره نوزادی و قبل از دو سالگی هوش کودک را سنجید؟ به این سوال در یادداشت زیر پاسخ داده شده است.

کاهش پرخاشگری در کودک نوپا

کاهش پرخاشگری در کودک

رفتار پرخاشگرانه بخش طبیعی از رشد کودک نو پاست. در این سن هنوز مهارت های زبانی تکمیل نشده و تمایل به مستقل شدن و در نتیجه رفتار پرخاشگرانه و ضربه های فیزکی، خصوصا گاز گرقتن و مو کشیدن در کودک بالاست. رفتار صحیح والدین می تواند به کاهش پرخاشگری در کودک منجر شود.

نگرانی ها در رابطه با تاخیر تکلم در کودکان

تاخیر تکلم در کودکان

تاخیر تکلم در کودکان بسیار شایع است. پسر شما دو ساله شده است ولی همچنان نمی‌تواند صحبت کند؟ می‌تواند چند کلمه‌ای ادا کند اما فکر می‌کنید در مقایسه با همسالانش خیلی عقب‌تر است؟

مراحل رشد زبان در کودکان زیر یکسال

مراحل رشد زبان در کودکان زیر یکسال

آگاهی والدین از مراحل رشد زبان در کودکان زیر یکسال بسیار اهمیت دارد. کودکان در سال اول زندگی مهارت‌های بیانی پایه‌ای دارند که تحریک و تقویت آنها در رشد گفتار و مهارت گفتگوی کودکان در مراحل و سنین بعدی بسیار تعیین کننده است.

رشد اجتماعی نوزاد و نکاتی کاربردی

رشد اجتماعی نوزاد

رفتار اجتماعي پايه و اساس زندگي هر فرد را تشكيل مي‌دهد و رشد اجتماعی نوزاد نيز به نوبه خود سبب اعتلاي رشد عقلاني و ساير جنبه‌هاي رشدي فرد مي‌‌شود.

تقویت هیجان در کودکان یک تا سه سال

تقویت هیجان در کودکان

دوران نوپایی دوران جالبی است که کودک در خلال آن، درکی از خودش پیدا می‌کند و سعی دارد به آزادی دست یابد اما تقویت هیجان در کودکان در این سن اهمیت فراوان دارد.

رفع مشکل گاز گرفتن کودک

گاز گرفتن کودک

کودکان نوپا کارهای خارق‌العاده و دوست‌داشتنی بی‌شماری انجام می‌دهند، همواره می‌خندند و خستگی شما را از بین می­‌برند اما هیچ گاه گاز گرفتن کودک خوشایند نیست و شما را عصبی می‌کند.

رشد جسمی و حرکتی شیرخواری (تولد تا ۱۱ ماهگی)

رشد جسمی و حرکتی شیرخواری (تولد تا ۱۱ ماهگی)

نوزاد متوسط در زمان تولد ۵۰ سانتیمتر قد و ۳۲۰۰ گرم وزن دارد. البته معمولاً نوزاد پسر کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نوزاد دختر به دنیا می‌آید. دخترها و پسرها از لحاظ اندازه و سرعت رشد و نمو در دوره شیرخوارگی نیز اندکی با هم تفاوت دارند.