آرشیو دسته بندی: استعداد یابی

استعداد یابی یا استعداد سنجی به موضوع استعداد کودکان و راه های سنجش و کشف استعداد ها و قابلیت های کودکان می پردازد. برای تامین موفقیت و خوشبختی کودک علاوه بر تربیت روحی، روانی و اخلاقی لازم است که استعداد ها و قابلیت های کودک به موقع شناسایی و بستر لازم برای پرورش و شکوفایی این استعدادها فراهم شود. لازمه این موضوع آشنایی حداقلی والدین با مفهوم استعداد و ابعاد مختلف آن و اصول اولیه پرورش آنها می باشد. در مقالات این بخش با همین هدف همراه ما باشید. توجه داشته باشید که استعدادسنجی تحصیلی یکی از موضوعات استعدادسنجی در کودکان می باشد.

تقویت اراده در کودکان

تقویت اراده در کودکان

شاید تا به حال برایتان اتفاق افتاده باشد که به رفتار کودکتان در برخورد با مسائل و اطرافیان دقت کرده باشید! ممکن است او را کودکی  با اراده مصمم و قوی یافته باشید و شاید هم او را دارای اراده‌ای ضعیف و متزلزل در برخورد با هم‌سالان و اطرافیان و نیز اتفاقات روزمره زندگی دیده […]

هوش منطقی یا ریاضی چیست؟

هوش منطقی یا ریاضی

هوش منطقی یا ریاضی زودتر و بیش از هر نوع هوش دیگری شناخته شده است. هرچند هوش منطقی یکی از ابعاد نه گانه هوش محسوب می شود ولیکن مستقیما بر بهره وری سایر ابعاد هوش موثر است.

همه چیز درباره هوش بدنی – جنبشی

هوش بدنی

هوش بدنی از نظر گاردنر، هوش بدنی و حرکتی شامل: ۱- استعداد کار با اشیاء و ۲- به کارگیری حرکات ظریف انگشتان یا دست‌ها و همچنین استفاده از کل بدن است. از نظر او «اگر چه این دو استعداد دارای کانون های جداگانه در مغز هستند، ولی این دو مهارت برای انجام بسیاری از کارها […]

هوش و استعداد ؛ تفاوت ها و تاثیرات متقابل

هوش و استعداد

برای درک نسبی تفاوت هوش و استعداد کافی است افراد مختلفی را با ضریب هوشی مشابه در شرایط و موقعیت یکسانی در معرض کسب یک مهارت خاص قرار دهیم. در این صورت متوجه خواهیم شد که این افراد از نظر کیفیت کسب آن مهارت تفاوتهایی خواهند داشت.

شناسایی و پرورش استعداد در کودکان شرط لازم برای کامیابی

اهمیت شناسایی و پرورش استعداد در کودکان در طول دوران رشد و بالندگی آنها در دوران کودکی کلید تعیین سطح توسعه یافتگی جوامع امروزی و همچنین جوامع آینده می باشد. این مهم در کنار تربیت روحی و روانی مناسب که بستر بکارگیری ارزشمند استعدادها را فراهم میکند، به ترتیب شرط لازم و کافی برای توسعه […]

سنجش هوش کودکان زیر دو سال

سنجش هوش کودکان زیر دو سال

اکثر والدین، خصوصا آنهایی که برای اولین بار دارای فرزند می شوند علاقه دارند سنجش هوش کودکان را یاد بگیرند و اغلب این سوال را دارند که آیا می شود در دوره نوزادی و قبل از دو سالگی هوش کودک را سنجید؟ به این سوال در یادداشت زیر پاسخ داده شده است.

موانع رشد استعداد کودکتان

موانع رشد استعداد

گاهی برخی اشتباهات ناخودآگاه شما جزء موانع رشد استعداد کودکتان محسوب می شود. در این مقاله به برخی از این اشتباهات رایج اشاره می­ کنیم.

فرزند نابغه یا موفق؟ کدام یک؟

فرزند نابغه

فرزند نابغه یا موفق؟ کدام یک؟ برای پاسخ به این سئوال ابتدا به این داستان کوتاه توجه کنید.

مفهوم رنگ­‌ها، ناحیه ترسیم و قرینه­‌سازی در نقاشی کودکان

مفهوم رنگ­‌ها، ناحیه ترسیم و قرینه­‌سازی در نقاشی کودکان

رنگ­‌ها در نقاشی کودکان معمولاً مفاهیم بسیاری را نشان می­‌دهند. در تفسیر رنگ­‌ها در نقاشی کودکان باید به نوع و تعداد رنگ­‌هایی که کودکان به کار می­‌برند، توجه کرد.

مفهوم حیوانات در نقاشی کودکان

مفهوم حیوانات در نقاشی کودکان

حیوانات نیز همچون دیگر عناصر موجود در نقاشی کودکان مفاهیم و معانی خاصی دارند. ترسیم حیوانات در نقاشی کودکان انعکاسی از دنیای درون و ناهشیار ذهن است.