Category Archives: اختلالات روانی و درمان

مواجهه با ترس برای درمان ترس کودکان

ترس کودکان

بسیاری از افراد در زندگی خود ترس هایی دارند که چندان منطقی به نظر نمی رسد مانند ترس از رانندگی، از تغییر مسیر، از مسافرت و بسیاری دیگر از موارد. گاهی این ترس ها سبب می گردد که روند عادی زندگی فرد مختل گردد و یا در صورت عدم ایجاد اختلال نیز این ترس ها قادر […]

ترس ­های طبیعی و غیرطبیعی در کودکان زیر پنج سال

ترس ­های طبیعی و غیرطبیعی در کودکان زیر پنج سال

ترس ­های طبیعی بصورت غریضی از بدو تولد در انسان وجود دارد. کودکان معمولاً در سنین مختلف با ترس­‌هایی چون: ترس از حيوانات، ترس از تاريکی، ترس از غريبه‌ها و… مواجه می‌شوند. گاه والدین واقعاً نمی‌دانند که چه رفتاری بايد در مقابل اين ترس‌ها داشته باشند.

با تیک های کودکم چه کنم؟

با تیک های کودکم چه کنم؟

اختلالات تیک ، گروهی از اختلالات عصبی ـ تحولی هستند که عموماً در دوران کودکی و نوجوانی شـروع می‌شـوند و ممکن است در طول زمان ثابت باشند یا به طور متناوب تشدید و تخفیف شـــونـد.

استدلال‌های کودکان مبتلا به اختلال سلوک

کودکان مبتلا به اختلال سلوک

از جمله عواملی که اغلب اوقات با خطر ظهور کودکان مبتلا به اختلال سلوک مرتبط است، خصوصیات خود کودک، والدین وی و تعامل کودک و والد است. برای مثال محققان دریافته­‌اند که مشکلات تحصیلی و هوشی عوامل پیش‌بینی­‌کننده بروز اختلال سلوک هستند

اضطراب جدایی در نوزادی

اضطراب جدایی در نوزادی

اضطراب جدایی در کودکان اختلالی است که زمان شروع آن ۸ ماهگی است. البته این نوع از اضطراب در این سن را نمی‌توانیم اختلال به حساب آوریم بلکه فرآیند طبیعی در روند رشدی کودکان است

نشانه های اولیه اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری

شمار دانش آموزانی که دچار برخی از مشکلات رفتاری یا تحصیلی هستند قابل توجه است. آمار دانش آموزانی که اختلالات یادگیری به معنی خاص دارند، بین 4تا12 درصد گزارش شده است.

اضطراب اجتماعی در کودکان و راهکارهایی برای درمان آن

اضطراب اجتماعی در کودکان

اضطراب اجتماعی در کودکان اختلالی شایع است و آسیب های قابل توجهی به افراد وارد می کند. ویژگی اصلی اضطراب اجتماعی در کودک ترس آشکار و مستمر از یک موقعیت و یا تحمل استرس فراوان هنگام برخورد با آن موقعیت است که والدین متوجه آن می شوند.

اختلال بیش فعالی و اثر آن بر خواهر و برادرها

اختلال بیش فعالی

همه خوب می دانیم که فرزند پروری یک کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی (ADHD) نیاز به صبوری زیاد و درک و تغییر در بخش هایی از روابط والدین با کودک دارد. اما خواهر و برادر ها چطور؟

برای درمان لجبازی کودکان نوپا چه کار کنیم؟

درمان لجبازی کودکان

 برای درمان لجبازی کودکان نوپا چه کار کنیم؟ تقریباً می توان گفت که همه والدین شاهد لجبازی های کم و زیاد فرزندشان بوده اند.

تیک عصبی در کودکان و درمان آن

تیک عصبی در کودکان

تصور می شود که حرکت تکراری، سریع و غیر ارادی عضلات که تیک عصبی در کودکان نام دارد، در 10% از کودکان وجود داشته باشد. کودکان 7 تا 12 سال بیشتر از دیگران مبتلا می شوند و این عادت در پسران بیشتر از دختران به نسبت 3به 1 بروز می کند.