Category Archives: دبستان

کودک دبستان به کودک از 7 تا 12 سالگی اطلاق می شود که جامع ترین مقاله های خواب و تغذیه کودک از 7 تا 12 سالگی ، رشد کودک از 7 تا 12 سالگی و تقویت هوش کودک از 7 تا 12 سالگی در اختیار مادران و پدران می گذارد.

پیشگیری از سرما خوردگی در کودکان

پیشگیری از سرما خوردگی

برای آشنایی با روشهای پیشگیری از سرما خوردگی در کودکان لازم است اطلاعاتی را در باره ویژگیها و علل این بیماری بدانیم. سرماخوردگی یک عفونت ویروسی مسری است که راه‌های تنفسی فوقانی را آلوده نموده و باعث تحریک و ترشح در راه‌های هوایی می‌شود.

هوش کلامی یا هوش زبانی و پرورش آن

هوش کلامی یا هوش زبانی

هوش کلامی یا هوش زبانی عبارتست از توانایی کاربرد موثر زبان و ارتباطات کلامی در زندگی. تعریف ساده این بعد از هوش این است که دایره لغات فرد از چه تعداد واژگانی تشکیل شده و چقدر می تواند سلیس و واضح به بیان نظرات، احساسات و افکارش بپردازد.

آموزش مهارت تفکر نقادانه به کودکان دبستانی

مهارت تفکر نقادانه به کودکان

اگر به کودکان فرصت کاوش در جهان اطراف را بدهیم. هم روزه با  مسائل زیادی روبرو می شوند که نیازمند چالش است. مسائلی فیزیکی، ارتباطی، درک نحوه کارکرد که فرصتی فراهم می کند تا مهارت تفکر نقادانه را  تجربه و تمرین کنند.

رشد و پرورش اجتماعی کودکان

پرورش اجتماعی کودکان

از دوره طفولیت، کودکان در جهانی پیچیده به فعالیت می پردازند. تعامل با والدین اولین شکل تجربه کردن تعاملات اجتماعی است. تعاملات سالم دلبستگی و رابطه برای کودکان ایجاد می کند. دلبستگی حس ارتباط بین دو نفر است که اساسی برای ایجاد رابطه های دوستی است.

آموزش حقوق شهروندی و کودکان

حقوق شهروندی

هر جامعه ای دارای قوانین و اصولی است که نیاز هست کودکان با آنها آشنا شوند. دستیابی به این حقوق و حقوق شهروندی می تواند در بهبود روند زندگی کودکان موثر باشد. نگاهی داریم به چگونگی آموزش این اصول به کودکان.

اهمیت و نقش پدر برای کودکان 5 تا 7 سال

نقش پدر برای کودکان

در گذشته به نقش پدر برای کودکان اهمیت چندانی داده نمی شد. اما به مرور روان شناسان با ورود به این حوزه، تأثیر نقش پدران در زندگی کودکان را مورد بررسی بیشتر قرار دادند.

کمک به رشد شخصیت کودک

رشد شخصیت کودک

چطور می توان به رشد شخصیت کودک کمک کرد؟ جان، لیزا و بیلی هر سه سه سال دارند اما می توانیم از همین حالا پیش بینی کنیم که جان در حالی بزرگ می شود که در تصمیم گیری مشکل خواهد داشت، لیزا در برابر قوانین سرکشی خواهد کرد و بیلی کنجکاو و مستقل خواهد بود.

نقش بازی در رشد کودک

نقش بازی در رشد

نقش بازی در رشد کودک بسیار با اهمیت است. ورزش و بازی، سلامت جسمی انسان را تضمین می کند. انجام فعالیت های ورزشی باعث ایجاد نظم و هماهنگی حرکات بدن می شود.  عضلات بدن تقویت می شود و خستگی دیرتر بروز می کند. خستگی روحی و فشارهای عاطفی را کاهش می دهد.

مشکلات خواب در کودکان دبستانی

مشکلات خواب در کودکان

مشکلات خواب در کودکان شایع تر است. هر کودک دبستانی باید به میزان کافی بخوابد. تا هنگام روز دچار کسالت وخستگی نشود. خواب کافی باعث سلامت جسمی و روحی کودک است. باعث می شود زودتر و بهتر بیاموزد. خوش رفتار و با حوصله باشد و با دیگران بهتر و موثر تر رفتار کند.

مشکلات خوردن در کودکان دبستانی

مشکلات خوردن در کودکان

مشکلات خوردن در کودکان و نوجوانان زیر دوازده سال از سال ۲۰۰۰ بسیار رواج یافته است. و روند خاص خود را دارد. از آنجا که سرعت رشد در این دوره زیاد است، ابتلا به این اختلالات در سن کم بسیار خطرناک تر به نظر می رسد؛ زیرا در رشد سالم کودک تداخل ایجاد می کند.