پیش از اقدام به بارداری ، سه سؤال از خود بپرسیم

پیش از اقدام به بارداری ، سه سؤال از خود بپرسیم

کسب دانش بیشتر در مورد بارداری و مسائل آن، دستیابی به نتایج بهتر را تسهیل می‌­کند. اکثر متخصصان و مادران موفق متفق‌القول هستند که بهتر است قبل از اقدام به بارداری ، در مورد بعضی موضوعات مهم در خصوص والدگری و پرورش فرزند- مانند تقسیم وظایف مرتبط با مراقبت از کودک، انجام امور مرتبط با شغل در مقابل ماندن در منزل و… ـ با همسر خود مشورت کرد. البته باید به یاد داشت قبل از وارد شدن در این مسیر و صحبت درباره پیچیدگی­‌های فرزندپروری، بهتر است در مورد مرحله اول در این راه یعنی تصمیم به بارداری و آماده شدن برای این اتفاق مهم در زندگی خود با همسرتان مشورت کنید. مسأله مهم برای زوجین این است که مشورت­‌های خود را حول محور موضوعاتی چون انتظارات مرد و زن از دوره بارداری، ترس­‌های احتمالی از فرآیند قبول نقش والدین و اولویت‌­های هر یک از زوجین در این خصوص آغاز کنند. در ادامه به برخی از این موضوعات در مورد تصمیم به بارداری و قبول نقش والدین می­‌پردازیم.

امروز؟ فردا؟ هفته بعد؟ دو ماه دیگر؟ سال بعد؟ چه زمانی برای اقدام به بارداری و باردار شدن مناسب است؟ اگرچه دلهره‌آور است اما این قبیل سؤالات در ذهن هر زوجی که تمایل به داشتن فرزند دارند، دائماً در حال بررسی است. بهترین موقع و شرایط برای بارداری چه زمانی است؟ چطور می­‌توانید ـ به عنوان یک فرد و همین­ طور به عنوان یک زوج ـ زمان مناسب برای باردار شدن را تعیین کنید؟ مسأله دیگر این است که دلایل شما برای بارداری و بچه‌دار شدن چیست؟ آیا دلایل منطقی در خصوص تمایل خود نسبت به بچه‌دارشدن در دست دارید؟

در واقع، از نظر روانشناسان و مشاوران خانواده و از آنجایی که تصمیم در خصوص حاملگی و اقدام به بارداری می­‌تواند امری شخصی و بین­‌فردی باشد، هیچ زمان معین و همین­ طور شاخص‌های از پیش تعیین‌شده­‌ای برای توجیه تصمیم شما نسبت به حاملگی وجود ندارد و به همان اندازه که اتخاذ این تصمیم می­‌تواند شخصی باشد، قضاوت در مورد درستی زمان اقدام به بارداری نیز وابسته به مسائل شخصی افراد است. در مورد زوجینی که نسبت به داشتن فرزند و پرورش آن علاقه پیدا کرده­‌اند، قضاوت در مورد آمادگی هیجانی اغلب شامل سؤالاتی می­‌شود که می­‌توانید آنها را در مورد خود و همسرتان مورد بررسی قرار دهید. در این مطلب به سه سؤال اساسی پیش از اقدام به بارداری می­‌پردازیم.

سه سؤال پیش از اقدام به بارداری

۱. چرا حالا؟ آیا تصمیم من برای بارداری دلایلی منطقی دارد؟

اگرچه هیچ فرمولاسیون جاودیی برای اتخاذ زمان درست باردار شدن وجود ندارد اما اغلب در این مورد دلایلی وجود دارد که به­‌رغم اینکه ممکن است جذاب به نظر برسند، چندان قانع‌کننده­ نیستند. بعضی از این دلایل شامل این موارد هستند: به این علت تصمیم دارید بچه­‌دار شوید که تمام همکاران یا دوستانتان بچه دارند یا اقدام به بارداری کرده­‌اند. والدین شما در حال پیرتر شدن هستند و شما دوست دارید که آنها پدربزرگ و مادربرزگ شوند. شما به سن مناسب برای والد شدن رسیده­‌اید و همواره تصمیم داشته­‌اید که یک خانواده بزرگ تشکیل دهید…

الن لفکویتز،[۱] رواندرمانگر، پیشنهاد می­‌کند که زوجین در این رابطه از خود بپرسند که «آیا من در زندگی خود در شرایط مناسبی قرار دارم؟» طبق مشاهدات لفکویتز و به طور خوش­بینانه، در مورد قسمت بزرگی از زنان جوامع امروزی، به نظر نمی­‌رسد که آنها همچنان به وسیله رسوم از پیش تعیین‌شده در مورد وظایف زنانگی برای حاملگی و بارداری قانع شوند. بعضی زنان در دهه دوم زندگی خود نقش مادری را اتخاذ می‌­کنند، در صورتی که بسیاری از زنان این نقش را به دهه­ سوم زندگی خود موکول می­‌کنند. با این وجود بعضی زنان بر پایه بعضی دلایل غیرمنطقی و آشفته مانند عدم‌موفقیت در یافتن شغلی مناسب یا نیاز به تنوع در زندگی و از همه بدتر برای حفظ یک ازدواج ناموفق اقدام به بچه­‌دار شدن می­‌کنند.

رضایت کافی از شغل و ازداوج، از عوامل اساسی در ایجاد شرایط و زمان مناسب برای تصمیم به بارداری و بچه­‌دار شدن هستند، به رغم اینکه دوران بارداری تا تولد و بچه‌­دار شدن می‌­تواند در هر دو این موقعیت­‌ها تغییرات چشمگیری ایجاد کند. گذشته از این، هر مقدار در مورد خود، همسر و موقعیت­تان، احساس و نگرش بهتری داشته باشید، در زمینه عشق ورزیدن به شخص دیگر (فرزندتان) توانایی بیشتری خواهید داشت.

کارول ویلکینز[۲] پیشنهاد می­‌کند که در رابطه با این تصمیم از خود بپرسید آیا در مبادلات و جایگزینی­‌های موقعیتی که در وظایف والدین به وجود خواهد آمد، آمادگی کافی را دارید یا خیر. آیا نسبت به مبادله استقلال و خودمداری با برنامه­‌ریزی و طرح­‌ریزی زندگی آماده هستید؟ آیا آمادگی این را دارید که لذت سفر کردن را به خانه‌نشین شدن و در خانه ماندن ترجیح دهید؟ اگرچه برنامه‌­ریزی کردن برای والد شدن رؤیاهای شیرینی را در مورد کودکی فرد برمی­‌انگیزد، این امر نیازمند شناخت جدی این مطلب است که شما اکنون یک فرد بالغ هستید.

۲. آیا همسر من آمادگی کافی برای بچه‌­دار شدن دارد؟

اینکه شما در خصوص بچه­‌دار شدن احساس آمادگی کنید، در حالی­ که هنوز همسرتان در این مورد تردیدهایی داشته باشد، چندان غیرطبیعی و نادر نیست. روزالین بلاگیر[۳] رواندرمانگر واشنگتن در این خصوص می­‌گوید که این تصمیم نیازمند مقداری موازنه برای هر دو طرف است، به­ طوری که یکی از طرفین نقش پیشرو را اتخاذ کرده و دیگری بیشتر پشتیبانی‌کننده و حمایتی رفتار کند. این احتمال وجود دارد که هر دو طرف در شرایطی قرار بگیرند که احساس کنند هر دو در مسیر درستی قرار دارند. البته بلاگیر به این نکته اشاره می­‌کند که در زمان­‌هایی طرفین در شرایط کاملاً متفاوتی قرار خواهند گرفت. این موضوع دارای اهمیت بسیاری است که هر چه همسرتان دچار تردیدهای بیشتری باشد، تمایل بیشتری به بررسی نگرانی­‌های شخصی و ایجاد احساس امنیت و راحتی بیشتر خواهد داشت. مشورت با دوستان صمیمی در مورد اینکه آنها چطور توانستند با چنین اختلافاتی در زمان‌­بندی­‌های هر دو طرف کنار بیایند، می­‌تواند کمک بسیاری فراهم آورد. نگرانی اصلی در مورد زوج­‌هایی است که قبل از ازدواج به مسأله و زمان­‌بندی بچه‌دارشدن نپرداخته­‌اند و بعداً متوجه این اختلاف در خواسته­‌هایشان نسبت به بچه‌دار شدن می­‌شوند.

۳. آیا دلایلی برای به تعویق انداختن بارداری وجود دارد؟

حتی در شرایطی که هر دو طرف به نقطه‌نظر مشترکی در خصوص زمان بچه‌­دار شدن و حاملگی رسیده­‌اند، سودمند خواهد بود اگر از خود بپرسند که آیا دلایلی برای به تعویق انداختن پذیرش نقش والدین وجود دارد؟

ممکن است بعضی والدین نگران مسائل اقتصادی و شغلی باشند و سؤالاتی از این دست مطرح شوند: آیا بهتر نیست تا زمانی که بتوانیم یک خانه بخریم، امر بچه­‌دار شدن را به تعویق بیندازیم؟ شاید لازم است تا زمانی که در شغل خود تثبیت نشده‌­ام، بچه­‌دار شدن را به تعویق بیندازیم. این قبیل سؤالات می­‌توانند چالش­‌های بزرگی ایجاد کنند و از طرف دیگر بیشتر زوجین نگران بحث باروری هستند. احتمالاً شاهد تلاش­‌های طولانی برخی دوستانتان در استفاده از انواع درمان­‌ها برای بارورسازی بوده‌اید. خیلی از زوجین دلایل اجتماعی را برای اقدام خود نسبت به بچه­‌دار شدن یا تعویق آن مطرح می­‌کنند؛ مسائل مرتبط با شغل، خانه، باروری و…. سوزان مدوف[۴] روا­نپزشک و مددکار اجتماعی دانشگاه روچستر بر این باوراست که بسیاری از زوجین از مطرح کردن برخی سؤالات ضروری و اولیه که الزاماً باید به آنها پرداخته شود، چشم‌پوشی می‌کنند. سؤالاتی از این قبیل که: آیا رابطه ما آماده پذیرش یک فرزند است؟ به صورت ایده­‌آل، از آنجایی که یک زوج زمان زیادی را با هم زندگی کرده­‌اند و چند سال زندگی متعهدانه را تجربه کرده­‌اند، می­‌توان انتظار داشت که بتوانند وظایف والدگری خود را بدون احساس قربانی شدن در رابطه زناشویی و خانوادگی دنبال کنند. در همین راستا این مسأله دارای اهمیت فراوان است که زوجین احساس کنند که رابطه آنها دارای بنیان و اساس مستحکمی است.

در نهایت باید گفت که اگر در پی قبول نقش والدگری هستید، باید بدانید که در حال برنامه‌ریزی برای قبول یک تعهد به درازای عمر خود هستید. اگرچه مخاطره‌انگیز به نظر می­‌رسد اما این اتفاقی است که برای بیش از هزاران سال جریان دارد.

 

منابع:

Gelman, Lauren. Copyright © 2008 Meredith Corporation. 20 Things All Couples Should Do Before Getting Pregnant. Retrieved March 18, 2016 from http://www.parents.com/getting-pregnant/pre-pregnancy-health/general/before-getting-pregnant/#page=1

Glazer, Ellen S. Summer 2006 issue of Conceive Magazine. How to Decide You’re Ready to Have a Baby. Retrieved March 18, 2016 from http://www.parenting.com/article/how-decide-youre-ready-have-baby

 

[1] Ellen Lefkowitz, M.S.W., a Santa Fe, New Mexico

[2] Carole Lieber Wilkins

[3] Rosalyn Blogier, M.S.W.

[4] Susan Medoff, M.S.W., University of Rochester, New York

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *