مصرف استامینوفن در دوران بارداری و مشکلات رفتاری کودکان

مصرف استامینوفن در دوران بارداری

به طور کلی مصرف استامینوفن در دوران بارداری از سوی زنان دارویی بی خطر در نظر گرفته می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده استفاده از داروی تسکین درد استامینوفن که در دوران بارداری بسیار زیاد استفاده می شود، می تواند منجر به مشکلات رفتاری متعدد در کودکان  شود.

 محققین دانشگاه بریستول بریتانیا یک تحقیق طولی را بر روی 7796 زن انجام دادند. محققین این تحقیق ارتباط بین مصرف استامینوفن مادران در زمان تولد و مشکلات رفتاری در کودکان را بررسی کردند.

پرسشنامه استفاده از استامینوفن در هفته 18 تا 32 در اختیار مادران قرار گرفت، همچنین مشکلات رفتاری گزارش شده توسط مادران نیز در 7 سالگی کودکان  نیز بررسی شد.

نتایج تحقیق نشان داد که استفاده از استامینوفن در 18 تا 32 هفتگی منجر به افزایش علائم بیش فعالی و استفاده از استامینوفن در هفته 32 منجر به افزایش علائم عاطفی و مشکلات کلی در کودک شده است.

استفاده از استامینوفن پس از بارداری هیچ گونه ارتباطی را با مشکلات رفتاری و بیش فعالی نشان نداد. محدودیت های این تحقیق  فقدان دوز مصرفی و مدت استفاده بوده است.

نویسنده این تحقیق می گوید: تحقیق ما نشان داد که یک ارابتط مستقیم بین مصرف استامینوفن و افزایش مشکلات رفتاری در کودکان وجود دارد. دلیل این تاثیر می تواند یک مکانیزم داخل رحمی باشد، ولی این موضوع تحقیقلات بیشتری را طلب می کند. با توجه به مصرف بالای این دارو اهمیت نتایج این تحقیق مشخص است.

منبع:

Evie Stergiakouli, Ph.D. et al. Association of Acetaminophen Use During Pregnancy With Behavioral Problems in Childhood: Evidence Against Confounding. JAMA Pediatr., August 2016 DOI: 10.1001/jamapediatrics.2016.1775

 

2 thoughts on “مصرف استامینوفن در دوران بارداری و مشکلات رفتاری کودکان

  1. اشتراک ها: معرفی ورزش های دوران بارداری - مجله بامام

  2. اشتراک ها: راهکارهایی برای پایین آورن تب کودکان - مجله بامام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *