طاسی سر در کودکان و راهکارها

طاسی سر در کودکان

تقریبا تمام نوزادان مقداری از مو یا تمام آن را از دست می‌دهند و دچار طاسی سر در کودکان می شوند. این موضوع امری طبیعی است که می‌توان وقوع آن را انتظار داشت. موهای نوزاد قبل از اینکه موی اصلی ظاهر شود، خواهد ریخت. به این ترتیب است که در شش ماهه اول عمر شیرخوار، با برخورد به چنین مسئله‌ای نباید نگران شد.

به طور معمول، شیرخوار با مالیدن سرش به روی بالش یا به دلیل عادت به کوبیدن سرخود، موهایش دچار ریزش می‌شوند؛ زمانی که شروع به حرکت می‌کند و قادر به نشستن می‌شود، این فقدان مو خود به خود ترمیم پیدا می کند. همچنین بسیاری از شیرخواران در چهار ماهگی موهای پس سر خود را به درجات مختلف از دست می‌دهند.

درموارد بسیار نادری، شیرخوار ممکن است بدون مو متولد شود که می‌تواند فقط منحصر به تاسی  سر یا اینکه همراه با ناهنجاریی‌هایی در ناخن ها و دندان ها باشد. بعدها در دوران کودکی، از دست دادن مو ممکن است به علت مصرف دارو یا آسیب پوست سر باشد.

کودکانی که موی خود را به صورت محکمی می‌بافند یا موقع شانه کردن یا برس زدن به شدت تحت کشش قرار می‌دهند، ممکن است موی خود را از دست بدهند. بعضی از کودکان جوان‌تر (سه یا چهار ساله) به عنوان یک عادت آرامش دهنده، موی خود را تاب می‌دهد و باعث ریزش موی خود می‌شوند. بعضی از کودکان بزرگ‌تر به طور عمد به عنوان نشانه‌ای از فشار هیجانی، موی خود را می‌کشند ولی آن را انکار می‌کنند. چنین حالتی را باید با پزشک او در میان بگذارید.

طاسی منطقه‌ای حالتی است که در بین بچه ها و نوجوانان شایع است. به نظر می‌رسد یک زمینه حساسیتی در کار باشد. درا ین اختلال، منطقه‌ای از سر و صورت حلقوی فاقد مو می‌شود که تاسی موضعی ایجاد می‌کند و از نظر درمانی، چشم‌انداز خوبی دارد. اما اگر این حالت ادامه یابد یا تشدید شود، درمان با کورتون موضعی و حتی تزریقی و سایر اشکال درمانی در محل خالی از مو به کار گرفته می‌شود. متاسفانه، اگر فقدان مو گسترده باشد، رویاندن مجدد مو در منطقه گرفتار مشکل خواهد بود. بروز تاسی سر و سایر انواع طاسی‌ها بعد از شش ماهگی می‌تواند نشانه‌ای از سایر مشکلات طبی یا تغذیه‌ای باشد، در این صورت لازم است توسط متخصص اطفال مورد بررسی قرار گیرد. پزشک بعد از دیدن ضایعه و تعیین علت آن، درمان لازم را شروع خواهد کرد یا در صورتی که ضروری بداند، کودکان را به یک متخصص پوست و مو معرفی خواهد کرد.

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که ریزش موی کودکان می تواند علل مختلفی داشته باشد برای از ریزش مو ها به علت عفونت های قارچی است و قسمت هایی که  به این علت کم مو می شوند به صورت بیضی شکل و نامنظک هستند در مواقع ای مشکلات هیجانی و استرس عامل این جریان می گردد و نکته دیگر این امر است که مشکلات هورمونی نیز می تواند عامل این جریان باشد در ضکن والدین باید به رفتار های کودک خود نیز توجه داشته باشند در مواقع ای کودکان دارای عادات و رفتار های وسواس گونه مو کندن می شوند که می تواند عامل ریزش مو باشد

نکاتی برای والدین در ارتباط با طاسی سر در کودکان

والدین باید به مواد شوینده ای که برای فرزند خود استفاده می نمایند دقت داشته باشند. گاهی اوقات ترکیبات برخی از این مواد می تواند به پوست و موی کودک آسیب جدی وارد نماید.

والدین باید در مورد نظافت ملاحفه و رختخواب کودک دقت زیادی داشته باشند.

اگر کودک به خاطره برخی شرایط مجبور به استفاده از داروهایی می باشد والدین باید به عوارض دارو آگاه باشند گاهی برخی از دارو ها سبب تعییرات هورمونی شده و منجر به ریزش مو می گردد.

منبع:

پی شلوو، استیون(1392) کتاب جامع سلامت کودک(ترجمه دکتر سید احمد سیادتی) انتشارات طبیب

کلایگمن، مارکدانت(1393) مبانی طب کودکان نلسون(ترجمه اساتید دانشگاه علوم پزشکی) انتشارات ارجمند

تبوتی،بهنام، (1393) دانستی پزشکی خانواده انتشارات طبیب

والمن، برنارد(1379) مراقبت از کودک(ترجمه دکتر فاطمه شاداب) انتشارات ققنوس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *