زرد زخم در کودکان ، پیشگیری و درمان

زرد زخم در کودکان

زرد زخم در کودکان یک بیماری پوستی شناخته شده در سطح جهان است. زرد زخم اغلب به دنبال سایر بیماری های پوستی مثل اگزما، جرب یا حتی نیش حشرات کوچک به وجود می آید. خارشی که به علت این بیماری پوستی ایجاد می شود سبب خراشیده شدن پوست می شود و به باکتریها امکان می دهد که از طریق همین خراش ها وارد پوست شوند.

زرد زخم یک عفونت باکتریال و واگیردار پوست است که بیشتر در اطراف بینی، دهان و گوش‌ها ظاهر می‌شود. عامل آن در بیش از 90 درصد موارد می‌تواند باکتری استافیلوکُک (استاف) و در بقیه وارد به علت باکتری استرپتوکُک (استرپ) باشد که مسئول پیدایش گلودرد چرکی و مخملک است.

اگر  باکتری استاف در کار باشد، تاول‌هایی ایجاد می‌کند که پر از مایعی روشن است. این تاول‌ها به راحتی می‌ترکند و پس از خشک شدن دلمه‌ای به وجود می‌آورند که به رنگ زرد عسلی است. بر خلاف آن، باکتری استرپ هیچ نوع تاولی ایجاد نمی‌کند ولی موجب پیدایش دلمه‌هایی می‌شود که زخم‌های بزرگ حاصله را می‌پوشاند.

درمان زرد زخم در کودکان

زرد زخم باید با آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی درمان شود. ولی قبل از شروع درمان، ابتدا پزشک کودکتان سعی خواهد کرد با گرفتن نمونه ای از ضایعه و فرستادن آن به آزمایشگاه، نوع باکتری مسئول را شناسایی و آنتی‌بیوتیک مناسب را تجویز کند. باید نظارت کنید که کودکتان تا پایان دوره درمان، از داروهای تجویز شده استفاده کند، در غیر این صورت ممکن است زرد زخم دوباره عود کند.

نکته مهم دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که زرد زخم تا از بین رفتن کامل بثورات آن یا حداقل تا دو روز بعد از پایان دوره آنتی‌بیوتیک درمانی و ایجاد بهبود، قابلیت انتقال به دیگران را خواهد داشت. در این دوره کودکتان باید از تماس نزدیک با سایر بچه‌ها خودداری کند و لباس‌ها و حوله باید به طور جداگانه شستشو شود و شما نیز نباید ضایعه را لمس کنید.

زرد زخم معمولی معمولا هیچ گونه اثرات بعدی دراز مدت بوجود نمی آورد اما این بیماری ممکن است مجددا عود نماید  زیرا با یک بار مبتلا شدن بدن کودک در مقابل آن مصونیت پیدا نمی کنند

وقتی زرد زخم به علت باکتری استرپ باشد، ممکن است یک عارضه نادر ولی خطرناک به دنبال داشته باشد که ان را گلومرولونفریت می‌نامند. این بیماری باعث آسیب رسیدن به کلیه و موجب ورود خود در ادرار و بالا رفتن فشار خون می‌شود. در صورتی که والدین همراه با بیماری زرد زخم علائم فوق را نیز مشاهده کردند باید مجددا و به سرعت به پزشک مراجعه نمایند و در مورد علائم با پزشک مشورت داشته باشند.

والدین باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که تا بهبودی کامل از قرار گرفتن فرزند خود در جمع خود داری نمایند زیرا این بیماری به شدت مسری است علاوه بر آن ظاهر بسیار نا مناسب این بیماری گاهی سیی می گردد کودکان دیگر رفتار اجتنابی خاصی از خود نشان دهند که برای اعتماد به تفس کودک به هیچ وجه مناسب نیست.

پیشگیری از زرد زخم در کودکان

باکتری مسائل ایجاد زرد زخم در پوست تکثیر می‌یابد. بهترین راه جلوگیری از این بثورات، کوتاه کردن ناخن های کودکتان و تمیز کردن آن‌هاست و رعایت نکات بهداشتی که برخی از آنها باید توسط کودک انجام گیرد(به واسطه آموزش والدین) و برخی از آنها توسط والدین.

منبع:

پی شلوو، استیون(1392) کتاب جامع سلامت کودک(ترجمه دکتر سید احمد سیادتی) انتشارات طبیب

کلایگمن، مارکدانت(1393) مبانی طب کودکان نلسون(ترجمه اساتید دانشگاه علوم پزشکی) انتشارات ارجمند

تبوتی،بهنام، (1393) دانستی پزشکی خانواده انتشارات طبیب

والمن، برنارد(1379) مراقبت از کودک(ترجمه دکتر فاطمه شاداب) انتشارات ققنوس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *