درمان خروسک در کودکان

خروسک در کودکان

خروسک در کودکان یا کروپ، عبارت است از التهاب حنجره و نای که به علت ایجاد تنگی یا انسداد راه عبور هوا موجب می‌شود که هنگام انجام دم یعنی ورود هوا به ریه، تنفس صدادار و خشن، شبیه صدای عوعوی سگ شود. اگرچه خروسک گاه با حساسیت همراه است، ولی معمولا عامل آن را ویروس و در اغلب موارد ویروس پارا آنفوانزا تشکیل می‌دهد. بیماری بیشتر از افراد مبتلا و گاه از قطرات آلوده به ویروس موجود در هوا یا به وسیله دست‌های آلوده خود کودک که به دهان یا چشمش می‌برد انتقال می‌یابد. خروسک بیشتر در فصل پاییز و زمستان در بین بچه‌های سه ماهه تا سه ساله دیده می‌شود. کودک ابتدا گرفتگی بینی شبیه سرماخوردگی پیدا می‌کند. ممکن است تب نیز داشته باشد. بعد از یک تا دو روز، صدای سرفه‌ها شبیه صدای خروس می‌شود که هنگام شب بدتر است. بزرگترین خطر خروسک افزایش تورم راه تنفس است که گاه عمل تنفس را غیر ممکن می‌کند.

چون کودک در تقلای انجام تنفس بسیار خسته می‌شود، ممکن است از خوردن و آشامیدن باز بماند و حتی آنقدر خسته شود که قدرت سرفه کردن را نیز از دست بدهد. بعضی از کودکان، به خصوص اگر مستعد ابتلا به سرفه شبه خروسکی باشند، هرگاه دچار بیماری دستگاه تنفسی شوند، سرفه‌هایشان به سرفه‌های خروسکی شباهت پیدا می‌کند.

درمان خروسک در کودکان

اگر کودکتان دچار علائم خروسک خفیف است، او را به حمام ببرید و شیر آب داغ را تا حد ممکن باز کنید تا هوای حمام پر از بخار آب گرم شود. در حمام را ببندید و خود با کودکتان در حمام اشباع شده از بخار آب بنشینید. تنفس هوای گرم و مرطوب ظرف پانزده تا بیست دقیقه باعث راحتی تنفس او می‌شود. یا می‌توانید او را به بیرون ببرید تا با تنفس هوای سرد و مرطوب شب، تنفسش آرام شود. برای بقیه طول شب و چند شب دیگر، استفاده از بخور آب سرد در اتاق کودک مفید خواهد بود.

سعی نکنید تا با انگشت خود راه تنفس کودک را باز کنید. تنفس او به علت تورم نسج منطقه‌ای از حنجره است که دور از دسترس شماست. ممکن است به علت سرفه دچار استفراغ شود و این عمل می تواند برای کودک آسیب رسان باشد. والدیم باید  توجه زیادی به وضعیت تنفس کودک  داشته باشند و در صورتی که با یکی از نشانه‌های زیر مواجه شدند، کودک را فوراً به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس منتقل کنند:

  • اگر انجام تنفس با تقلای زیاد صورت گیرد.
  • چنانچه به علت تنفس، قادر به صحبت کردن نباشد.
  • اگر شدیدا خواب‌آلود به نظر برسد.
  • وقتی سرفه می‌کند، رنگش آبی شود (دچار سیانوز شود).

متخصص کودکان ممکن است برای درمان خروسک از داروهای استروییدی یا کورتون استفاده کند. این داروها باعث کاهش تورم گلو شده و دوره بیماری را نیز کاهش می‌دهند. دادن داروی آنتی‌بیوتیک در این شرایط مناسب نیست، زیرا این مشکل ناشی از ویروس یا آلرژی است و دادن آنتی‌بیوتیک تاثیری در بهبود نخواهد داشت. به همین نحو شربت‌های تسکین دهنده سرفه، هیچ کمکی در این زمینه نمی‌کنند.

در موارد بسیار شدید بیماری که کاملاً نادر است، کودک دچار مشکل تنفسی شدیدی می‌شود و پزشک ممکن است برای چند روز او را در بیمارستان بستری کند تا تورم راه تنفس بهتر شود.

منبع:

پی شلوو، استیون(1392) کتاب جامع سلامت کودک(ترجمه دکتر سید احمد سیادتی) انتشارات طبیب

کلایگمن، مارکدانت(1393) مبانی طب کودکان نلسون(ترجمه اساتید دانشگاه علوم پزشکی) انتشارات ارجمند

تبوتی،بهنام، (1393) دانستی پزشکی خانواده انتشارات طبیب

والمن، برنارد(1379) مراقبت از کودک(ترجمه دکتر فاطمه شاداب) انتشارات ققنوس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *