بلوغ در پسران و نشانه های آن

بلوغ در پسران

کودکان در سنین دبستان و پیش از آنکه وارد مرحله بلوغ شوند، بهتر است از برخی تغییرات ناشی از بلوغ در پسران آگاهی داشته باشند.

پدیده‌هایی چون بلوغ، بلوغ زودرس، احتلام و نعوظ در پسرها در این مقاله توضیح داده شده است.

بلوغ یکی از مهم‌ترین و چالش‌انگیزترین مرحله‌های زندگی است که هر فردی تجربه می‌کند و طی آن تکامل غدد جنسی منجر به بروز صفات ثانویه جنسی، جهش رشدی و ایجاد قدرت باروری در فرد می‌شود. این تغییرات به واسطه هورمون‌های جنسی اتفاق می‌افتد. هورمون جنسی مردانه‌ای که از غده فوق کلیه ترشح می‌شود، مسؤول رشد موهای جنسی در پسران است.

سنین ۱۲ـ۹ سالگی برای بسیاری از نوجوانان درگاه ورود به مرحله‌ای جدید از زندگی است که با تغییرات ویژه‌ای در بدن آشکار می‌شود. بلوغ در یک پسر نوجوان با رویش مو در صورت، عقب رفتن خط رویش مو در پیشانی، تغییر وضعیت ظاهری بدن و لگن و اندام‌ها، رویش مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی به طرف بالا و به شکل لوزی شروع می‌شود. تغییر صدا نیز تقریباً در این هنگام اتفاق می‌افتد. تمامی این فرآیندها در یک دوره پنج ساله تکمیل می‌شوند. البته باید در نظر داشت سن شروع بلوغ و مراحل تکمیل آن در افراد مختلف متفاوت است.

بلوغ که با آغاز نوجوانی و همراه با نشانه‌های گوناگونی است، می‌تواند در صورت عدم آگاهی در فرد باعث بروز نگرانی شود و ایجاد اضطراب کند که این دغدغه از مسائل مربوط به بلوغ و تغییرات ناشی از آن سرچشمه می‌گیرد لذا آگاهی‌بخشی پیش از بلوغ به جلوگیری از نگرانی نوجوانان کمک شایانی می‌کند. شایسته است والدین به کودکان دبستانی خود آگاهی متناسب با سن آنها دهند.

تغییرات ناشی از بلوغ در پسران

حد فاصل میان سال‌های کودکی و بزرگسالی خصوصیات جنسی مردان به طور طبیعی رشد می‌کند. نوجوانان با تغییرات فراوانی روبرو خواهند شد که عدم آگاهی از آنها ممکن است آنان را گاهی تا آخر عمر دچار سردرگمی و مشکل سازد. اگر والدین به فرزندان خود اطلاعات کافی ندهند، نوجوانان به سمت منابع غیرمعتبر خارج از منزل سوق پیدا می‌کنند. تغییرات مهم در پسرها عبارتند از احتلام یا انزال شبانه و نعوظ که در زیر بیان شده است.

احتلام

وقتی اولین اسپرم‌ها تولید می‌شود، نوجوانان نخستین احتلام یا انزال شبانه خود را تجربه می‌کنند. این انزال به صورت غیرارادی و در هنگام خواب یا چرت زدن رخ می‌دهد و لزوماً با افکار جنسی همراه نیست. بیشتر پسرها محتلم می‌شوند و این امری کاملاً طبیعی است. میزان منی خارج شده از بدن نیز به اندازه یک قاشق چایخوری است.

اگر پسرها برای چنین حالتی آمادگی نداشته باشند، ممکن است از تجربه کردن احتلام نگران شوند. رایج‌ترین برداشت نادرست پسرها از این پدیده کاملاً طبیعی این است که جای خود را خیس کرده‌اند یا حتی بدتر از آن اینکه بدنشان مشکلی جدی پیدا کرده است.

نعوظ

پدیده دیگر مختص این سنین نعوظ است. این پدیده در جنین درون رحم و در پسربچه‌ها و پسرهای جوان اتفاق می‌افتد. نعوظ بر اثر پرخون شدن آلت ایجاد می‌شود و در آن هنگام آلت سفت می‌شود و حالتی ایستاده پیدا می‌کند و ممکن است به صورت برجستگی از زیر لباس نمایان شود. پسرها همیشه برداشتن یا نداشتن نعوظ کنترل ندارند. این حالت در مراحل آغازین بلوغ می‌تواند در هر زمان و تحت هر شرایطی اتفاق افتد.

بلوغ زودرس

بلوغ جنسی در سنین پیش از 9 سالگی در پسرها به عنوان یک رویداد غیرطبیعی تلقی می‌شود. بلوغ زودرس در اثر برخی مشکلات فیزیولوژیک اتفاق می‌افتد که باید درمان شوند. در نتیجه والدینی که علائم بلوغ در کودکان خود مشاهده می‌کنند، ضروری است جهت درمان به پزشک مراجعه کنند.

در مجموع آنچه گفته شد و با توجه به اهمیت بلوغ و مسائل ناشی از بلوغ زودرس در نوجوانان، بهتر است:

  • والدین پیش از شروع تغییرات بلوغ در سنین دبستان به کودکان خود در مورد بلوغ توضیحاتی ارائه کنند تا کودکان هنگام مواجه شدن با این مسائل احساس نگرانی و سردرگمی کمتری کنند.
  • در زمینه سن شروع علائم بلوغ، والدین دقت کافی داشته باشند تا در صورت بروز بلوغ زودرس به پزشک مراجعه نمایند.

منابع:

پورنعمتی، لیلا و غیوری، حمیدرضا. (1395). پدرها و مادرها، چه جوابی به پرسش‌های جنسی کودکان بدهیم ـ تربیت جنسی کودکان. تهران: انتشارات راستین.

د فریتاس، کریستال. (1393). کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان (ترجمه سارا طوسی). تهران: صابرین.

والی‌پور، محمد. آموزش مسائل و تغییرات جنسی در سن بلوغ به فرزندان، قابل دسترسی در آدرس:

http://www.drvalipour.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=2474

One thought on “بلوغ در پسران و نشانه های آن

  1. اشتراک ها: مشکلات رفتاری دانش آموزان راهنمایی - مجله بامام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *