بازی های خلاقانه برای ارتقا کودکان 3 تا 5 سال (3)

بازی های خلاقانه برای ارتقا کودکان

بازی مهمترین بخش از زندگی یک کودک است. در واقع زندگی کودک در بازی کردن خلاصه می­ شود. کودک درخلال بازی، زندگی کردن را می­ آموزد. بازی های خلاقانه برای ارتقا کودکان حیاتی است. چرا که با مسائل مختلف درگیر می­ شود و مجبور به حل آن است. بنابراین هر چه بازی کودک عمق بیشتری داشته باشد و غنی­ تر باشد، کودک تجربیات ارزنده ­تری را کسب می­ کند. محققان معتقدند بازهای خلاق که در آن کودک چیزی را می ­سازد و طراحی می­ کند، مسئله­ ای را حل می­ کند، چیزهایی را می ­آموزد و … می ­توانند در رشد و پرورش خلاقیت، توانایی ­ها و استعدادهای کودک اثر زیادی داشته باشند. در این راستا و با توجه به نقش مهم والدین در تربیت کودک، آنها باید تلاش کنند تا مدت زمانی را با کودک خود به بازی و تعامل بپردازند و لذا طراحی بازی های معنادار و خلاق می­ تواند به رشد خلاقت و توانایی ها و استعدادهای کودک کمک کند. لذا در ادامه به چند بازی ساده و خلاق اشاره می ­کنیم:

بازی های خلاقانه برای ارتقا کودکان 3 تا 5 سال

بازی اول: حلقه ­ها و اشیا: یک بازی برای افزایش دقت و تمرکز کودک

وسایل: مقوای محکم و روغنی، یک جعبه به اندازه مقوای مورد نظر، وسایلی کوچک مانند دگمه در اندازه های مختلف، توپ تنیس، انواع حبوبات مثل نخود، لوبیا، عدس و …، تیغ یا قیچی

برای این بازی یک مقوای محکم بردارید و در ردیف­ های مختلف با تیغ یا قیچی به اندازه توپ و دگمه­ ها و حبوبات مختلف حلقه­ ها یا سوراخ هایی ایجاد کنید و سپس مقوا را روی جعبه خالی سوار کنید. سپس بازی را برای کودک شرح دهید بدین شکل که به او توضیح دهید که هر سوراخ به اندازه یکی از موارد مثلا توپ یا حبوبات است و او باید بتواند شی مورد نظر را پیدا کرده و در حلقه مورد نظر و داخل جعبه بیندازد. این بازی تاثیر زیادی در رشد توانایی ذهنی و تمرکز کودک دارد. کودک ممکن است در ابتدا وسایل را اشتباه بیندازد که اهمیتی ندارد، چون در نهایت او می ­آموزد هر شی را در سوراخ یا حلقه خود بیندازد.

بازی دوم: کتابی برگرفته از طبیعت: آشنایی کودک با طبیعت

وسایل: پاکت کاغذی، مداد یا مداد رنگی ، چسب، کاغذ

با کودک خود برای قدم زدن به طبیعت مانند پارک، کوه یا کنار دریا یا دریاچه بروید. همراه خود پاکت کاغذی، مداد و چسب و  کاغذ ببرید. با دقت اطراف خود را بکاوید و جستجو کنید و هرگاه چیز جالبی مثلا یک برگ، سنگ، گیاه یا هر چیز دیگر دیدید، آن را با چسب روی کاغذ بچسبانید. با کودک خود در مورد رنگ، شکل، بافت، بو و سایر مشخصات آن صحبت کنید و نظرات او را برروی آن کاغذ بنویسید. سپس از او بخواهید آن شی و کاغذ را در پاکت کاغذی قرار دهد. به جمع آوری چیزهای دیگر ادامه دهید. اگر در مورد چیزی اطلاعات زیادی نداشتید بعدا با کودک خود کتابی تهیه کنید و اطلاعات خود را کامل کنید. پس از بازگشت به خانه، کاغذها را از پاکت درآورید و به هم منگنه کنید تا بدین شکل کتابی در مورد طبیعت داشته باشد. با این روش کودک شما با طبیعت آشنا شده و اطلاعات خوبی در مورد طبیعت یاد می­ گیرد.

بازی سوم: لمس کردن و حدس زدن: افزایش توانایی ذهنی و تصویری کودک

وسایل مورد نیاز:  یک کیسه­ ی پارچه­ای مثلا یک روبالشتی، انواع وسایل مختلف، کش

برای این بازی ابتدا از کودک بخواهید برای چند لحظه از اتاق خود بیرون برود، سپس وسایل مختلف کودک مانند اسباب بازی، شانه، کفش، ماشین و … را برداشته و در داخل کیسه قرار دهید. سپس درب کیسه را با کش محکم ببندید و کودک را به داخل اتاق فرا بخوانید. از کودک بخواهید بدون نگاه کردن داخل کیسه، دست خود را داخل کیسه ببرد و چیزی را لمس کند و حدس بزند که آن شی چیست؟ هر بار که درست پاسخ داد آن را از داخل کیسه خارج کنید. بازی را ادامه دهید تا همه وسیله­ها را از داخل کیسه بیرون بیاورد. سپس بازی را برعکس انجام دهید یعنی از کودک بخواهید در غیاب شما وسایلی را در داخل کیسه ریخته و از شما بخواهد تا با لمس کردن وسایل داخل کیسه حدس بزنید چه چیزی داخل کیسه است. این بازی توانایی ذهنی و تمرکز و دقت کودک شما را بهبود می­ بخشد.

بازی چهارم: ساخت توپ­ های رنگی: سرگرمی شاد و رنگی و یادگیری بازیافت

وسایل مورد نظر: مدادهای شمعی قدیمی و شکسته، کیسه هاس پلاستیکی محکم، کش و ظرف فلزی

برای این بازی به کمک کودک خود، پوسته­ی مدادهای شمعی کوچک و قدیمی و شکسته را کنده و آنها خرد کنید. سپس آنها را در کیسه های پلاستیکی ریخته و درب آنها را محکم با کش ببندید. کیسه ها را داخل ظرف فلزی قرار داده و در مقابل نور خورشید قرار دهید و یا آنها را با همان ظرف به مدت 20 دقیقه در داخل فر گرم قرار دهید تا مداد شمعی­ها نرم و روغنی شوند. مواظب باشید کیسه و محتویات درونی آن خیلی داغ نشود. مداد شمعی هایی را که حالا نرم شده اند به شکل توپ درآورید. سپس توپها را با همان کیسه پلاستیکی داخل آب یخ بیندازید. سپس آنها را از داخل کیسه در آورید. حالا توپ های رنگی شما آماده ­ی بازی کردن است. با این بازی کودک شما می­ آموزد که چیزی را دور نیندازد و آنها را برای مقاصد دیگر بازیافت و استفاده کند.

منبع:

شیلا الیسون، جودیت گری (1383). ترجمه لیلا انگجی، بازی­های خلاق، تهران، انتشارات جوانه رشد

Frost, J. L., Wortham, S. C., & Reifel, R. S. (2008). Play and child development. Upper Saddle River, NJ: Pearson/Merrill Prentice Hall.s

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *