بازی های خلاقانه برای ارتقا کودکان 3 تا 5 سال (2)

ارتقا کودکان 3 تا 5

بازی نقش بسیار مهمی در زندگی کودک و ارتقا کودکان 3 تا 5 دارد. کودک در پنج سال ابتدایی زندگی خود شناخت، آگاهی، دانش و تجربیات مورد نیازش را در بازی می ­آموزد. هر چه بازی خلاق­ تر باشد به رشد توانایی و استعداد کودک بیشتر کمک می­ کند. در پنج سال اولیه زندگی آموزش رسمی به کودک وجود ندارد و برای آموختن هر آنچه که مد نظر است باید از بازی کمک گرفته شود. شما والدین گرامی باید هر روز زمانی را به بازی و تعامل با کودک صرف کنید، بنابراین لازم است تا برای پربار کردن این تعامل به مطالعه و کسب تجربه بپردازید. در ادامه بازی هایی را معرفی می­ کنیم که می ­تواند در رشد توانایی ­های کودک موثر باشد.

بازی های خلاقانه برای ارتقا کودکان 3 تا 5 سال

بازی اول: نمایش الکتریسته­ی ساکن: آموزش مفاهیم علمی

وسایل مورد نیاز:  چند بادکنک، شانه­ ی پلاستیکی، تکه­ های خرد شده­ ی کاغذ

ابتدا از کودک بخواهید شانه را به خرده کاغذها نزدیک کند و از او بخواهید با شانه خرده کاغذها را بلند کند، او می ­بیند چنین اتفاقی رخ نمی ­دهد، سپس برای ایجاد یک میدان الکتریسته­ ی ساکن از کودک خود بخواهید به مدت چند دقیقه به موهایش را با شانه ­ی پلاستیکی شانه کند، سپس شانه را به خرده کاغذها نزدیک کرده و از کودک بخواهید خرده کاغذها را از روی میز یا سطح زمین با شانه بلند کند. وقتی این اتفاق افتاد برای او نحوه تولید الکتریسته را بیان کنید. در ادامه بادکنکی را باد کرده و آن را به دیوار بچسبانید، کودک خواهد دید که بادکنک به دیوار نمی ­چسبد، سپس بادکنک را به بازو یا پای کودک مالش دهید و سپس بادکنک را به دیوار بچسبانید، کودک خواهد دید که این بار بادکنک به دیوار می­ چسبد. برای او توضیح دهید که این امر به دلیل ایجاد نیروی الکتریسته است. این بازی در حقیقت یک بازی خلاق آموزشی است که برای آموزش و آشنایی کودک با مفهوم علمی الکتریسته مفید است.

بازی دوم: بریدن طرح اندام کودک از کاغذ، آشنایی کودک با اندامها و افزایش دقت و تمرکز

وسایل مورد نیاز: مقوای بزرک، ماژیک، کاغذهای رنگی، قیچی، چسب

یک مقوا را پهن کنید و از کودک بخواهید بر روی مقوا به صورت طاق باز بخوابد، سپس دور کودک را با ماژیک بر روی مقوا بکشید. دور تصویر ایجاد شده را با قیچی ببرید. آنگاه با کمک کودک چهره­ را بر روی مقوا نقاشی کنید. از کودک بخواهید اجزای صورت مثل چشها، بینی، دهان، گوش ها، موها و … را در جای مناسب خود بکشد. با کاغذ ده تکه کوچک مثل ناخن ببرید و از او بخواهید ناخن­ ها رادر جای مناسب خود قرار دهد و با چسب بچسباند. برای آدمک مقوایی ایجاد شده با کاغذهای رنگی برای اندام های مختلف لباس تهیه کنید و از کودک بخواهید آنها را در مکان مناسب خود بچسباند، مثلا آستین ­ها را به او بدهید و از او بخواهید در محل مناسب یعنی دستها قرار دهد. یا کفشی ببرید و از او بخواهید در مکان مناسب بچسباند. شما همچنین می ­توانید با یک قیچی پلاستیکی بی خطر از کودک بخواهید تا برای آدمک مقوایی لباس تهیه کند. در انتها می ­توانید این کاردستی یا آدمک تزئین شده را به دیوار اتاق کودک آویزان کنید. همچنین می ­توانید از کودک بخواهید تصویری از اندام دوستان خود بدین شکل تهیه کند. این بازی به کودک کمک می­ کند تا با اندام های مختلف بدن آشنا شود و از طرفی هنگام چسباندن یا بریدن کاغذها متناسب با بدن آدمک، دقت و تمرکز او را نیز افزایش می ­دهد.

بازی سوم: کاشت سبزی: آشنایی با نحوه رشد گیاهان

وسایل مورد نیاز: تخم گیاهان مثلا تخم جعفری، گلدان پلاستیکی، خاک مناسب

تخم های جعفری را یک شب در آب بخیسانید. خاک باغچه را مرطوب کنید و به آرامی در گلدان بریزید. سپس دانه­ ها را از آب خارج کرده و برروی خاک بریزید و دوباره روی دانه­ ها را با خاک بپوشانید. سپس گلدان را در یک مکان آفتاب گیر قرار دهید. از کودک بخواهید هر روز به گلدان سرکشی کند و آن آب بدهد. وقتی جعفری ­ها جوانه زدند و رشد کردند برخی از آنها را ازخاک درآورید تا فضا برای رشد بقیه دانه ­ها باز شود. وقتی جعفری ­ها رشد کردند از کودک بخواهید تا برگه ای آن را بچیند و از آنها برای پختن غذاهایی مانند سوپ، پوره سیب زمینی، تهیه سالاد و … استفاده کنید. همچنین شما می­ توانید در گلدان های دیگر دانه ­های دیگر گیاهان را با کمک کودک خود رشد دهید و مسئولیت نگهداری از آنها را به کودک خود بسپارید. این بازی به کودک کمک می­ کند با نحوه رشد و استفاده گیاهان آشنا شود. همچنین مسئولیت پذیری کودکان را در رسیدگی به گیاهان و احترام به طبیعت افزایش می ­دهد.

بازی چهارم: آزمایش تبخیر: آشنایی با فرآیند علمی تبخیر آب

وسایل مورد نیاز: دو عدد لیوان، یک سرپوش پلاستیکی، آب، ماژیک

لیوان ها را ابه یک اندازه از آب پر کنید. میزان آب را در هر دو لیوان با ماژیک علامت بزنید. روی یکی از لیوان ها را با سرپوش پلاستیکی بپوشانید و دیگری را بدون سرپوش بگذارید. بعد از یک روز از کودک بخواهید تغییرات میزان آب را در هر دو لیوان بررسی کند و دوباره سطح آب را علامت بزند. این عمل را برای چند روز تکرار کنید و هر روز از کودک بخواهید تغییرات را مشاهده کند. پس از چند روز کودک به روشنی متوجه تغییرات آب در لیوان بدون سرپوش خواهد شد. در حالی که آب داخل لیوان سرپوش دار تغییر چندانی نخواهد کرد. حال می ­توانید برای کودک توضیح دهید که آب داخل لیوان بدون سرپوش کجا رفته است. برای او فرآیند تبخیر آب را توضیح دهید. این بازی می ­تواند کودک را به طور عملی با فرآیند تبخیر آب آشنا کند.

منبع:

شیلا الیسون، جودیت گری (1383). ترجمه لیلا انگجی، بازی­های خلاق، تهران، انتشارات جوانه رشد

Russ, S. W. (1993). Affect and creativity: The role of affect and play in the creative process. Psychology Press.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *