آماده سازی کودکان برای ورود کودک جدید

ورود کودک جدید

اتفاقات مهمی که در زندگی خانوادگی کودک رخ می دهد اهمیت زیادی در چگونگی شکل گیری شخصیت او دارد. یکی از موضوعات مهمی که در زندگی کودکان رخ می دهد و بسیار حائز اهمیت است ورود کودک جدید می باشد. این مسئله به قدری مهم است که برخی متخصصان بصورت ویژه به آن پرداخته اند. رفتارها و احساسات کودکان نسبت به ورود کودک جدید متفاوت است. برخی خوشحالند و برخی نگرش خوبی ندارند و ممکن است حسودی کنند. نقش والدین در آماده کردن کودک برای ورود کودکی جدید محوری ترین عامل سازگار کردن کودک قبلیست. در این مقاله به بررسی نقش والدین در آماده سازی کودکان در مواجهه با چنین شرایطی می پردازیم.

طرح و بیان ورود نوزاد جدید کار آن قدرها دشواری هم نیست. موضوعات و مباحثی که در رابطه با ورود کودکی جدید می خواهید مطرح کنید را ابتدا سازماندهی کنید. سعی کنید اطلاعات را با آرامش، ملایمت به گونه ای عاری از خجالت با کودک خود مطرح کنید. قبل از هر چیز مهم است که این اطلاعات را زود هنگام با فرزندان خود در میان نگذارید. از این رو تا زمانی که کودک در این زمینه سوالی نکرده، بهتر است که خبر ورود نوزاد را تا به چند ماه آخر زمان تولد محدود کنید. به خصوص بزرگترهای آنها به یقین می دانند که تولدی جدید در پیش است. اما از اینکه بگذریم اغلب بچه ها متوجه تغییرات  جسمانی و رفتاری مادرشان می شوند. وقتی کودک در این زمینه سوال می کند بهترین زمان است که می توانید موضوع را با او در میان بگذارید.

طوری با او حرف بزنید که امیدهای او را از حد مشخصی بالا نبرید. درباره کوچک بودن او صادقانه حرف بزنید. در ضمن به این موضوع اشاره کنید که نوزاد زیاد گریه خواهد کرد و احتیاج به مراقبت فراوان دارد.

درباره تولد نوزاد بیش از اندازه حرف نزنید و شرح و تفصیل ندهید. شرح دقیق طرز شکل گیری کودک در شکم مادر موضوعی نیست که کودک کم سال  به آن علاقمند باشد. اگر مجبورید او را با خود به خرید ببرید سعی کنید برنامه هر نوبت خرید کوتاه و توام با تفریح باشد.

چیدمان منزل را تغییر دهید اما مواظب باشید کودکتان تصور نکند که با ورود نوزاد جدید همه چیز از او گرفته شده و تحویل نوزاد جدید خواهد شد. اگر فرزند شما  در حال حاضر 4 ساله شده است بهتر است قبل از تحویل تخت خواب او به نوزاد جدید از چند هفته قبل برایش تخت خواب مناسبی تهیه کنید و آن را به او بدهید.

بعد از زایمان، روان شناسان معتقدند که به دلیل اقامت کوتاه مادر در بیمارستان بهتر است که اصولا کودک پیش مادرش نیاید و درست تر این است که نوزاد را در منزل ملاقات کند.

موضوع حسادت 

وقتی نوزاد به منزل آورده می شود بهتر است سرو صدا راه نیندازیم و از آن  حادثه بزرگ درست نکنیم. کافیست به فرزند قبلی خود بگویید که از مراجعت به منزل و از دیدن دوباره او خوشحال  هستید.  در روزها و هفته های نخست که مسلما خسته می شوید طوری رفتار کنید که فرزند قبلی شما بداند وضع با گذشته آنقدرها تفاوت نکرده است. منطقی است با فرزند قبلی خود صرف وقت کنید.

زمان شیر دادن به نوزاد هرچند ممکن است که اینکار حس خاصی را در فرزند شما ایجاد کند اما تا جایی که  می توانید سعی کنید حالت طبیعی خود را حفظ کنید. به رغم همه تلاش ها، حسادت گاه خود را نشان می دهد. بعضی از بچه ها از همان روز اول تولد نوزاد  در مقام مخالفت هستند. بعضی نیز در شروع از نوزاد تازه وارد  استقبال می کنند و در ظاهر او را دوست دارند اما وقتی کودک راه می افتد و یا درموقعیتی که انظار را به خودجلب می کند تغییر موضع می دهد.

گاه به شدت در آغوش گرفتن کودک و فشردن محکم او به خود نشانه حسادت آنهاست. بعضی از بچه ها نوزاد را چنان می بوسند که اشک او را در می آورند و یا او را مستقیما مورد ضرب و شتم قرار می دهند. در هر صورت تنها به حال خود رها کردن نوزاد با کودک بزرگتر زیر 6 یا 7 سال خطاست. شاید این توصیه ها  تا حدی افراط گونه به نظر بیاید اما احتیاط حتی بیش از اندازه، به هر صورت از اشتباه کردن بهتر است، بویژه در چنین مورد حساسی.

تهیه یک عروسک برای برادر یا خواهر بزرگتر که بتوان لباس بر تن او بپوشاند یا لباس های او را عوض کند، او را در رختخواب بخواباند ممکن است موثر واقع شود و از شدن حسادت او بکاهد. هر اقدامی از ناحیه شما که احساس مهم بودن را درکودک تقویت کند می تواند به تخفیف حسادت کمک کند.

در بسیاری موارد فرستادن کودک بزرگتر به مهدکودک یا کودکستان مناسب نزدیک منزل از شدت حسادت اومی کاهد.

البته تنها مهد کودک ها و کودکستان ها نیستند که باید مد نظر قرار بگیرند. خوشحال و سر حال نگه داشتن بچه های بزرگتر، سر آنها را به کاری مشغول کردن، و ارضاء نیازهای عاطفی، از شدت حسادت آنها به خواهران و برادرانشان می کاهد.

نکات کلیدی و کاربردی در ارتباط با ورود کودک جدید

جهت آماده سازی کودک قبل از تولد نوزاد جدید می توانید نکات زیر را اجرا کنید:

  • در مورد اهمیت وجود خواهر یا برادر صحبت کنید، مانند اینکه دیگران را مثال بزنید و در کودک گرایش زیادی در داشتن خواهر یا برادر ایجاد کنید.
  • نقش کودک را حتی با ورود نوزاد مهم جلوه دید. جایگاه و اهمیت کودک نباید خدشه دار شود.
  • به گونه ای رفتار نکنید که تمامی امور زندگی معطوف به ورود نوزاد جدید است. اینگونه کودک از قبل دچار استرس و ناخشنودی می شود.
  • بصورتی کلی و بدون ذکر جزئیات به کودک بگویید که همه ی انسان ها این مسیر را طی می کنند تا به دنیا بیایند. با تاکید بر کودکان. کودکان دیگر را مثال بزنید.
  • از داستان یا بازی برای توضیح ورود کودکی جدید و آماده سازی کودکتان استفاده کنید.

منبع:

ایلگ، فرانسس، باتس آمس، لوئیز، بیکر، سیدنی، (1387). رفتار کودک از تولد تا 9 سالگی، (ترجمه مهدی قراچه داغی). انتشارات شباهنگ، تهران.

رابینسون، ماریا. رشد و شخصیت کودک از تولد تا یک سالگی. (1387). (مترجمین غلامرضا تبریزی، مرضیه وطن خواه، معصومه تبریزی). نشر دقت: مشهد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *